V rámci jednotlivých častí chcú daniari vybrať po päť uchádzačov, ktorí budú následne v elektronických aukciách súťažiť už v jednotlivých nákupoch. Ján Hargaš, výkonný riaditeľ neziskovej organizácie Slovensko.digital tender označuje za typicky prehnane veľký a verejná inštitúcia sa pri ňom prichádza o veľkú časť kontroly.

„Podmienky v najväčšej časti sú nastavené tak, že by som bol veľmi prekvapený, ak by nevyhral terajší dodávateľ.“ Dodal, že podľa neho ide tým pádom len o pro forma tender, z ktorého nie je jasné, že Finančná správa chce prevziať kontrolu nad projektom. „Skôr akoby projekt ukazoval, že daniari chcú mať pokoj na štyri roky, nech za nich všetku agendu rieši dodávateľ,“ konštatuje J. Hargaš.

Podobné tendre sú v IT oblasti na Slovensku bežné. Slovensko.digital sa ako občianske združenie dlhodobo venuje tomu, ako zlepšiť IT služby pre štát. Vrátane verejného obstarávania. Jeho zástupca upozorňuje, že pri podobných zákazkách dodávateľ získava nepriamo veľkú kontrolu aj do budúcnosti, preto následne sa tendre často robia len pro forma a aj na ďalšie obdobie ich získajú predošlí dodávatelia.

O tom, prečo štát nielen v IT obstaráva neefektívne, čítajte v téme nového TRENDU, ktorý je v stánkoch od štvrtka, na webe od stredy poobedia.

„Pritom za tie roky získajú dodávatelia ešte viac informácií o systéme a hrozí, že 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa