Florencia, Rím, Barcelona či Lisabon. V týchto mestách za posledné roky rapídne vzrástli ceny nehnuteľností v historických centrách. Môže za to aj veľmi dostupné a populárne ubytovanie prostredníctvom Airbnb. Britské noviny Financial Times sa rozhodli zmapovať situáciu v niekoľkých turistických metropolách na starom kontinente.

Iba v Lisabone medzi rokmi 2014 a 2017 rástol počet turistov v dvojciferných číslach. A preto rástol aj počet prenajímateľných miest na Airbnb. S príchodom turistov prišli aj problémy pre obyvateľov centier. Napríklad v Barcelone je pomer turistom voči obyvateľom päť ku jednému, v Lisabone je to deväť ku jednému. Vo Florencii je v historickom centre jedna z piatich ponúkaných nehnuteľností na krátkodobý prenájom, pričom od roku 2015 ich počet narástol až o 60 percent. Prenájom ubytovania vo Florencii podľa dát AirDNA aj najviac vynáša.

Prirodzene, proti vlne turistov sa postavila vlna odporu a postupne sa začali zavádzať regulácie Airbnb. Ich úspech je však otázny, keďže rast tejto platformy zastaviť asi ťažko. Azda najlepšie to vystihujú slová portugalského prezidenta Turismo de Portugal Luísa Araúja. „Airbnb je odpoveď na dopyt turistov. Nemať odpoveď znamená nebyť konkurencieschopná destinácia,“ dodáva.

Kto stojí za vaším iPhoneom

Agentúra Bloomberg prináša príbeh veľkého giganta na výrobu čipov a elektronických súčiastok firmy Foxconn, ktorý rozširuje svoju výrobu v Indii, kam uteká z Číny, pretože sa stáva drahou. Foxconn je multinárodná firma so sídlom na Taiwane a je dodávateľom pre také známe firmy ako Apple či Amazon. Jej súčiastky sa objavujú aj vo veľmi obľúbenom iPhone.

Práve tie vyrábajú indické ženy častokrát za nie viac ako štyri americké doláre na deň. Ich práca za pásom je monotónna a často ubíjajúca. Mesačne zarobí priemerná žena deväť tisíc indických rupií, čo je v prepočte 130 amerických dolárov. 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa