Najdôležitejším aktívom pri budovaní úspešnej rodinnej firmy sú ľudia. Mnohé spoločnosti však pri nábore robia chyby, predovšetkým pri obsadzovaní kľúčových pozícií. Efektívnemu výberu zamestnancov či dokonca rozpoznaniu psychopatov sa venuje odborník na pracovnú psychológiu.

Osobnostné dotazníky

Na vysokých pozíciách je totiž psychopatov viac ako inde. Zväčša sú to ľudia inteligentní a príjemní, jednoznačná metóda na ich odhalenie či overenie neexistuje. Personálne agentúry na ich rozpoznanie používajú osobné dotazníky či štrukturované interview, avšak v rodinných firmách je to inak. Pohovory nevedú psychológovia, preto je takého človeka náročné rozoznať.

Ako nevybrať do vašej rodinnej firmy psychopata či toxickú osobu? Na túto tému bude ďalší zo série Rozhovorov o Rodinnom Businesse, ktorý vedie Erika Matwij, expertka na problematiku nástupníctva, koučka a konzultantka HR procesov. Rozhovor s Martinom Jakubekom, odborníkom na pracovnú psychológiu je možné sledovať už 16. februára o 18.00 hod online na upcoming.sk.

Ako na efektívne výberové konanie

Rozprávať bude o tom, ako viesť efektívne výberové konanie, podľa čoho spoznáte, či má kandidát predpoklady na zvládnutie svojej budúcej pozície, čím sa nenechať ovplyvniť, ako je možné odhaliť psychopata či toxickú osobu počas výberového konania, na ktoré osobnostné črty kandidátov si dať pri výberovom konaní pozor aj čo robiť, ak máte vo firme zamestnaného psychopata. Vyhodiť ho totiž nie je také jednoduché.

Rozhovory
Zdroj: Erika Matwij

PhDr. Martin Jakubek, PhD je skúseným lektorom v oblasti tréningu soft skills i v špeciálnych oblastiach manažérskeho vzdelávania, ako aj v psychológii služieb orientovaných na zákazníka. Už viac ako 25 rokov pôsobí ako nezávislý konzultant v oblasti riadenia ľudských zdrojov. Jeho špecializáciou je problematika výberu a zhodnocovania potenciálu ľudských zdrojov psychologickými prostriedkami, kde spája vedecké poznatky s praxou. Patrí k expertom ako v slovenskom, tak aj v európskom meradle.

Na bezplatný rozhovor sa môžete prihlásiť TU

Ďalšie dôležité správy

Rodinnú firmu s luxusnou kozmetikou, ktorá vznikla v roku 1991 na Slovensku, kúpili Francúzi.
Neprehliadnite

Porevolučná československá firma s luxusnou kozmetikou je po 30 rokoch vo francúzskych rukách