Ideálna by, samozrejme, bola vyhrievaná garáž. Pre nás, ktorí svojmu autu tento luxus nemôžeme dopriať, platí nasledovné:

Najlacnejšie riešenie

Ak máš tušenie, že ráno sa už s batériou nepohneš, radšej ju demontuj a ulož na vyhrievané miesto. Predsieň stačí. Je lepšie stratiť päť minút večer a päť minút ráno, ako rozmýšľať nad tým, čo by bolo bývalo, keby som bol býval... Samozrejme, táto teória platí len vtedy, ak nemáš v nádrži letnú naftu či nebodaj vodu a palivový filter je tiež v poriadku.

Ak s autom neplánuješ v zime jazdiť dlhodobo, batériu rovno vymontuj. Ak nemáš nabíjačku a akumulátor je v dobrom stave, kúp si udržiavaciu autonabíjačku. Tá bude batériu priebežne dobíjať, čo jej prospeje a navyše ju budeš môcť v prípade potreby okamžite použiť. Ceny začínajú na necelých 13 eurách.

Káble

Tie je tiež dobré kúpiť v predstihu a voziť ich v aute. Pomôžu nielen tebe, ale v prípade potreby môžeš pomocou nich pomôcť iným.

Vzhľadom na to, aké prúdy pretekajú káblami pri štarte, nie je múdre kupovať menšie ako 600-ampérové pre benzínové auto a 800-ampérové pre dízel. Ak nevieš posúdiť, aké budú vhodné pre tvoje auto, pomôcku nájdeš na štítku akumulátora. Je tam uvedená hodnota štartovacieho prúdu.

Rovnako treba zvážiť ich dĺžku. Štvormetrové sú určite lepšie ako dva a pol metrové – musíš počítať s umiestnením autobatérií v „hĺbke“ vozidla a aj s nejakým tým priestorom medzi vozidlami. Ceny kvalitných štartovacích káblov sa začínajú na 20 eurách.

Ako štartovať káblami?

Dnešné autá sú tak napchaté elektronikou, že určite nechceš riskovať a pripájať káble na základe inštinktu. Postupuj preto podľa overeného návodu:

  1. Očisti svorky na akumulátoroch (na niektorých autách je problém dostať sa k zápornému pólu akumulátora; nie je to problém, ak ide o auto, ktoré bude štartované).
  2. Pripoj svorku červeného kábla na kladný pól štartovaného auta.
  3. Pripoj druhú svorku červeného kábla na plusový pól auta s nabitou batériou.
  4. Pripoj svorku čierneho kábla na záporný pól tej istej nabitej batérie.
  5. Pripoj druhú svorku čierneho kábla na motor štartovaného auta.
  6. Naštartuj auto, ktoré „vypomáha“.
  7. Počkaj cca 30 sekúnd a „zamrznuté“ auto sa môže začať pokúšať o štartovanie.
  8. Pri odpájaní odpoj najskôr čierny kábel a potom červený. (ak by si to robil opačne a kábel by ti vypadol zo skrehnutých rúk na motor, vytvoril by si skrat, ktorý by nemuseli zniesť káble, prípadne ani alternátor a batéria „zdravého“ auta).
  9. Ak sa nepodarí naštartovať auto ani na tretí pokus, vezmi vybitú autobatériu dnu a nechaj ju zohriať. Potom ju pripoj na nabíjačku.

Tip na záver:

Nie je rozumné vybiť batériu a potom ju štartovať káblami a dobíjať alternátorom. Po niekoľkých takýchto experimentoch to akumulátor nemusí prežiť.

Ďalšie tipy na ochranu auta v zime: