Most-Híd formou poslaneckého návrhu navrhuje sadzbu sociálnych odvodov do rezervného fondu solidarity znížiť o štyri percentuálne body (zo 4,75 percenta na 0,75 percenta) a zároveň o tieto štyri body (z 18 na 22 percent) zvýšiť sadzbu na starobné dôchodkové poistenie.

To by mohol byť prvý krok k zmene spôsobu krátenia penzií z 1. piliera pre účastníkov súkromného sporenia v 2. pilieri. Kým pri dnešnom pomere odvodov medzi prvým a druhým pilierom sa nárok na štátnu penziu sporiteľom kráti o viac ako štvrtinu (o 26,4 percenta: 4,75 percenta k 18 percentám), v prípade započítania štyroch ďalších percentuálnych bodov z rezervného fondu by to bolo toto krátenie len niečo viac pätinové (21,6 percenta: 4,75 percenta k 22 percentám).

V minulosti sa krátenie štátnej časti penzie sporiteľom v 2. pilieri na základe 18 percent odvodov označovalo za nespravodlivé, pretože dôchodky v skutočnosti celkovo financuje reálne 23-26 percent odvodov pomocou presunov z prebytkových fondov Sociálnej poisťovne. Včítane rezervného fondu solidarity.

Zreálnenie sadzieb na Mostom navrhovanú úroveň

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa