Plán, ako čo najrýchlejšie odbúrať závislosť Európskej únie na energiách z Ruska, predstaví v stredu Európska komisia. Brusel počíta s kombináciou dodávok plynu a ropy od nových partnerov, s urýchlením prechodu k obnoviteľným zdrojom a s energetickými úsporami.

Financie z predaja emisných kvót

Podľa informácií uniknutých do niektorých médií chystá komisia na podporu členských krajín balík takmer 200 miliárd eur (4,9 bilióna korún), ktorý chce získať okrem iného rozšírením predaja emisných kvót.

EÚ sa snaží zbaviť závislosti na ruskej rope a plyne kvôli vlastnej energetickej bezpečnosti a zároveň preto, že nechce posielať režimu prezidenta Vladimira Putina peniaze, ktoré možno využívať na vedenie vojny na Ukrajine.

Únia z Ruska dováža 40 percent svojho importu zemného plynu a štvrtinu ropy. Zvlášť krajiny východného krídla EÚ sú viac závislé na ruských energiách a podmieňujú odstrihnutie od ruského potrubia veľkými investíciami.

Maďarsko je proti

Komisia plánuje, že by sa už na konci tohto roka mohla únia obísť bez dvoch tretín z celkových 150 miliárd kubíkov každoročne prúdiacich z Ruska.

Úplné ukončenie jeho dovozu chce Brusel najneskôr v roku 2027. Únijné krajiny tiež chcú tento rok ukončiť dovoz všetkej ruskej ropy.

Proti je však Maďarsko, ktoré chce získať čo najviac európskych peňazí na investície do svojej ropnej infraštruktúry. Práve dnešný plán by mal objasniť, s akou podporou budú môcť únijné krajiny počítať.

Ďalšie dôležité správy

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell
Neprehliadnite

Borrell: Nepodarilo sa dohodnúť na zákaze dovozu ruskej ropy