Náhrada kostí, zubov, ortopedické pomôcky či kĺby, to všetko dokáže 3D tlač zabezpečiť pre zdravotníctvo. Pre armádu je zasa skvelá jej rýchlosť, vďaka ktorej dokážu vyrobiť chýbajúce časti rýchlo a jednoducho. 3D tlač síce zatiaľ nedokáže konkurovať veľkovýrobcom, no je ideálna pre špecifické potreby menších skupín ľudí.

Vedci dokonca skúšajú vytlačiť ľudské orgány, ktoré budú v tele fungovať rovnako, ako vaše pôvodné. Zatiaľ sa im podarilo vytlačiť obličkové bunky, bunky pečene či listy srdcového tkaniva, ktoré bije tak, ako skutočné srdce. Zdá sa, že v 3D tlači prestávajú existovať prekážky.

Asi málokto ocení ľahkosť, rýchlosť a presnosť 3D tlačiarní tak, ako samotná armáda. Zároveň asi nikto nepotrebuje pevné diely tak, ako oni. Preto jeden zo špičkových vedcov americkej armády Eric D. Wetzel viedol projekt, ktorého zámerom bolo vytvoriť čo najsilnejšie vlákno hodné americkej armády.

Čo spája tieto dva tak odlišné, no zároveň podobné projekty? Oba si vyžadujú žíhanie materiálu, nakoľko práve tento proces zvýši jeho odolnosť. Tak, ako samotná armáda aj na Slovensku máme nadšencov, ktorí si vyrábajú vlastný materiál potrebný na 3D tlač. Tento materiál sa volá PLA a je vyrábaný spoločnosťou Smart PlastIQs v Považskej Bystrici.

Práve žíhanie či inak povedané zapekanie samotného 3D výtlačku zvýši jeho odolnosť tak, aby vyhovel aj tým najťažším podmienkam. Zaujíma vás viac o tom, ako výroba tohto filamentu funguje, či aké sú prednosti 3D tlače? Pozrite sa na stránku Smart PlastIQS a uvidíte, že v obore 3D tlače nie je nič nemožné.