Na stenách mestských radníc vo Francúzsku ostali len vyblednuté miesta. Celkovo 130 portrétov s podobizňou francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona z nich ukradli environmentálni aktivisti v rámci kampane, ktorá je zameraná na boj proti jeho klimatickej politike, píše agentúra AP.

Aktivisti sa následne zišli v blízkosti Eiffelovej veže a priniesli 100 ukradnutých portrétov, ich počet má symbolizovať počet dní, ktoré ostávajú do komunálnych volieb. Je to zároveň odkaz pre budúcich regionálnych politikov, aby po voľbách urobili viac na záchranu klímy.

Ako ľudia posielajú do Prešova srdce a kto ukradol prezidenta Macrona

Protest aktivistov proti klimatickej politike francúzskeho prezidenta Emmanueal Macrona Zdroj: TASR

Protestujúci tvrdia, že E. Macron sa prezentuje ako „pán Klíma“, no v skutočnosti je obchodne orientovaný a nerobí dosť preto, aby znížil produkciu emisií v krajine. Na znak jeho pokrytectva držali portréty s jeho podobizňou hore nohami.

Aktivisti tiež vyzývajú vládu na výraznejšie vystupovanie na prebiehajúcej svetovej klimatickej konferencii v Madride, dodržiavanie medzinárodných záväzkov, viac využívať slnečnú a veternú energiu či znížiť emisie. Kvôli krádežiam portrétov už prebiehajú súdne konania, niektorým aktivistom boli udelené aj pokuty.

Najdlhšia sánkarská dráha je už otvorená

Nadšenci zimných športov majú ďalší dôvod na radosť. Po spustení lyžiarskej sezóny na Štrbskom plese sa vďaka výdatnému sneženiu otvorila aj najdlhšia sánkarská dráha na Slovensku. Je dlhá 2,5 kilometra a sánkari sa po nej dostanú z 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa