Kritika nákupu biosimilárnych liekov je postavená na tom, že ide len o napodobeniny originálnych liekov, a preto na ne nemusia pacienti rovnako zareagovať. Denník Pravda citoval z listu profesora Jána Kyseloviča, ktorý adresoval VšZP a v ktorom uvádza, že väčšina členských štátov EÚ nedovoľuje automatickú náhradu originálov za biosimiláry.

„Mnohé z nich zaviedli pravidlá na zabránenie automatického nahrádzania biosimilármi, niektoré umožnili len obmedzené nahrádzanie,“ cituje Pravda J. Kyseloviča, ktorého následne, na základe jeho vyjadrení, Európska lieková agentúra (EMA) denominovala z pozície „EMA experta“.

Realita je taká, že viaceré európske štáty podporujú predpisovanie biosimilárnych liekov. Napríklad vo Francúzsku je zámena liekov povolená počas liečby, pokiaľ je pacient o tom informovaný a primerane monitorovaný. V Portugalsku sa odporúča zvoliť biosimilár vždy, keď je to možné a Nórska lieková agentúra nielenže povoľuje zámeru originálneho lieku za biosimilárny, ale aj jeden biosimilár za druhý.

Európske autority sú za biosimiláry

EMA, ktorá rozhoduje o tom, ktoré lieky sa dostanú aj k slovenským pacientom, schvaľuje biosimiláry už od roku 2006. Podľa nej sú biologicky podobné lieky rovnako účinné, bezpečné a kvalitné ako referenčné biologické lieky.

„Je nám ľúto, že pacienti sú zastrašovaní a spochybňovaní neodpornými informáciami a domnienkami, ktoré nereflektujú súčasné vedecké, medicínske poznatky a klinické skúsenosti,“ povedala predsedníčka asociácie Asociácie generických výrobcov liekov GENAS Terézia Szádocka.

Na jar minulého roka vydala stanovisko k biosimilárom aj odborná lekárska spoločnosť Európska organizácia na liečbu Crohnovej choroby a ulceróznou kolitídy, ktorá má viac ako 2 500 členov lekárov z európskych centier biologickej liečby a je v rámci európskeho regiónu najväčšiu autoritu v tejto oblasti.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa