Umývanie okien sa často skloňuje ako jedna z najotravnejších domácich prác. Výrobcovia potrieb pre domácnosť sa preto predbiehajú vynálezmi, ktoré majú gazdinkám umývanie zjednodušiť: hi-tech čistiacimi prostriedkami, parnými čističmi, vysávačmi okien, špeciálnymi stierkami či utierkami.

Z receptov na blýskavé okná, ktoré fanúšikovia Gazduj poslali do súťaže na našej Facebook stránke, sme vybrali najzaujímavejšie tipy. Umývanie síce gazdinkám neuľahčíme, zato však poradíme, ako ich vyleštiť lacnejšie bez použitia chemických čistiacich prostriedkov.

Čistenie okien dámskymi silonkami a leštenie čiernobielym novinovým papierom nie je historický prežitok, ale obľúbený prostriedok aj súčasných gazdiniek. Na blýskavé okná nepotrebujete švédske, mikrovláknové, mikroaktívne a iné mikroperfektné utierky. Vystačíte si napríklad aj s kúskom starého bavlneného oblečenia.

Vanilkový puding/Zlatý klas

Ako lacno a bez šmúh umyť okno

Zdroj: Flickr / Gabrielle

Znie to neuveriteľne, ale skutočne funguje. Našu nedôveru v tento mýtmi opradený prostriedok zlomilo až druhé pokusné okno, ktoré sa rovnako ako prvé perfektne lesklo. Neobávajte sa žiadnych bielych šmúh!

Čistiacu zmes pripravíte zmiešaním 5 litrov teplej vody a vrecúška vanilkového pudingového prášku alebo Zlatého klasu. Okno by sa malo lesknúť aj bez toho, aby ste ho na záver leštili. A ako bonus bude vanilkovo rozvoniavať.

Citrónová šťava a kyselina citrónová

Ako lacno a bez šmúh umyť okno

Zdroj: Flickr / Anna Oates

Fanúšikovia ekologických prostriedkov si prídu na svoje. Do vedra s teplou vodou pridajte šťavu z citróna alebo kyselinu citrónovú a lyžicu sódy bikarbóny. Tým, ktorí nad chémiou úplne palicu nezlomili, odporúčame zmiešať vodu s čistiacim prostriedkom Jar.

Sóda bikarbóna a prášok do pečiva

Ako lacno a bez šmúh umyť okno

Zdroj: Flickr / solylunafamilia

Z oboch prostriedkov rastú nielen koláče, ale aj dobrý pocit z lesknúcich sa okien. Sódu bikarbónu alebo prášok do pečiva pridajte do vody, zamiešajte a môžete sa pustiť do umývania. Okná netreba dolešťovať.

Kto si chce čistiacu zmes pripraviť do zásoby, nech zmieša v malom množstve vody sódu bikarbónu alebo prášok do pečiva s práškom na pranie a trochou octu.

Ocot

Ako lacno a bez šmúh umyť okno

Zdroj: Flickr / Vassilis

Stará osvedčená klasika, ktorú neprekoná ani ten najdrahší čistiaci prostriedok. Do 5 litrov vody pridajte 2 decilitre kvasného liehového octu. Okno treba po umytí ešte doleštiť, napríklad novinami.

Aviváž

Ako lacno a bez šmúh umyť okno

Zdroj: Flickr / Daniel Oines

Ak vám pri víkendovom dávkovaní práčky udrú do očí špinavé okná, nemusíte hľadať špeciálny prostriedok. Do horúcej vody pridajte trochu aviváže a umyte ňou okná. Na záver ich nasucho doleštite handričkou. Okná budú nielen žiariť, ale aj rozvoniavať.

Kuchynská soľ

Ako lacno a bez šmúh umyť okno

Zdroj: Flickr / Leonid Mamchenkov

Hovorí sa soľ nad zlato a v tomto prípade aj nad všetky chemické čistiace prostriedky. V 5 litroch teplej vody rozpustite 5 polievkových lyžíc kuchynskej soli. Okná stačí raz pretrieť a doleštiť handričkou alebo novinami.

Jarová voda

Ako lacno a bez šmúh umyť okno

Zdroj: Cg-eu.com

Toto nie je reklama na čistiaci prostriedok na riad, ale viacúčelový prostriedok, po ktorom sa krásne lesknú aj okná. Do teplej vody stačí pridať pár kvapiek a sklo „mydliť, mydliť, mydliť“. Okno je potom potrebné pretrieť s handričkou vyžmýkanou v čistej vode, aby sa na skle nevytvoril lepkavý film.

Alkohol

Ako lacno a bez šmúh umyť okno

Zdroj: Alpa.cz


Alkohol nájdete v zložení viacerých čistiacich prostriedkov na okná – vrátane kultovej Okeny. Ako domácu alternatívu k priemyselným prostriedkom máme na mysli skôr lieh ako domácu pálenku. Veľkú šálku vody zmiešajte so šálkou čistého liehu a pre intenzívnejší efekt pridajte aj lyžicu octu. Okná môžete umyť aj s iným prostriedkom s obsahom alkoholu – napríklad Alpou.

Žihľavový, brezový alebo detský šampón

Ako lacno a bez šmúh umyť okno

Zdroj: Flickr / Quinn Dombrowski

Základnou podmienkou je, aby bol šampón číry. V malom množstve ho pridajte do vlažnej vody a pomocou handričky okno dvakrát prečistite. Najskôr treba zotrieť hrubú špinu, handričku vyžmýkať v pripravenej zmesi a potom zotrieť znovu. Umývaním okien so šampónom možno ušetriť na drahých čistiacich prostriedkoch aj na čase strávenom leštením, ktoré pri dodržaní tohto postupu nie je potrebné.

Rada na záver: skôr ako umyjete okná, v byte povysávajte a utrite prach. Ak to urobíte naopak, na čerstvo umyté okná sa prach usadí.

Poznáte iný domáci recept na blýskavé okná? Napíšte ho do komentára pod súťažnou výzvou na našej Facebook stránke a vyhrajte štýlový organizér na recyklovaný odpad. Poponáhľajte sa, súťaž beží len do pondelka 27. apríla 2015 do 12:00 h!