Ako hodnotíte potenciál virtuálnych mien ako investičného aktíva?

28 % Neviem / nevyjadrujem sa / iné

Branislav Panis, generálny riaditeľ, Slovenské národné múzeum
Virtuálne meny asi zmenia, ak už nemenia, finančný svet. Investovať do nich bude veľké riziko, ale aj šanca dobre zarobiť. Ťažko sa rozhodnúť.

Ivan Paule, partner, TPA Audit
Pozerám sa na ne s nedôverou. Pamätám si nadšenie pre kreditné deriváty, o ktorých časť finančných profesionálov hovorila s nadšením. Vieme, že ich éra sa skončila krízou 2008. Ak je to mena, otázka je, prečo nedôverujeme klasickým menám? Ak je to investičný nástroj, pýtam sa na podkladové aktívum. Nie som technologický geek, a vidím tam hlavne zbytočne spotrebovanú energiu na výrobu týchto mien a aj skrývanie osobných financií pred zákonom.

Tomáš Jančo, generálny riaditeľ, Pantheon Technologies, s.r.o., Bratislava
Potencial je vysoko rizikový.

Andrej Viceník, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Divízie firemného bankovníctva, VÚB
Pokiaľ nepoznám hodnotu aktíva ktoré kupujem, netuším, prečo rastie alebo klesá jeho cena. Akékoľvek vyjadrenie o jeho možnej budúcej hodnote je bezpredmetné.

Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart, a.s.
Obchod s imaginárnymi produktami vyzerá ako logický dôsledok situácie, kedy na burzách a iných trhoch podliehajú špekulatívne obchody čoraz dôslednejšej kontrole. Som stará škola a s pánom Mendelejevom si myslím, že z ničoho nevzniká niečo, že ak niekde niečo pribudne, musí niekde aj odbudnúť. Možno by sme mohli ako investičnú menu zaviesť aj CulturCoin, aspoň by tie vložené peniaze mohli slúžiť dobrému účelu, napríklad podpore kultúry a umenia, ktoré ľudí vedú k používaniu zdravého rozumu.

Filip Vítek, data science director, Teamviewer
Obávam sa, že je to ďalší prípad, keď dobre informovaná úzka menšina zarába na stádovom správaní veľkej skupiny.

David Arvay, institutional sales, Stonebridge Capital Management
O virtuálnych menách možno už dnes hovoriť ako o ďalšej investičnej triede aktív, ktorú by žiadny investor nemal ignorovať. Odhliadnuc od čisto špekulatívnych dôvodov, je dôležité poznamenať, že celá trieda digitálnych aktív sa za poslednych 5 rokov posunula v adopčnom cykle míľovymi krokmi a aktivita najväčších globálnych investorov v prospech akceptácie tejto triedy to len potvrdzuje. Pre priklad spomeniem len pár dni starú 65 miliónov dolárovú investiciu MasterCard, UBS a JP Morgan do inkubátora, ktorý sa podieľa na vývoji rôznych projektov vznikajúcich na druhej najväčšej decentralizovanej sieti Ethereum. Či už veríte v disrupčný potencial tejto technológie alebo nie, aj na zklade Teórie Moderného Portfolia je dnes nezodpovednejšie nemať, ako mať v portfóliu alokovanú malú časť práve v digitálnych aktívach.

Igor Hornák, predseda predstavenstva, Factory 4 Solutions a.s.
Nie je to investičné, ale špekulačné aktívum. Ak niečo nemá fundament a cena je daná len vierou, že by v budúcnosti mohla byť vyššia, o investícii sa nedá hovoriť. Na špekulácii ale nie je nič zlé.

Jozef Bojčík, konateľ, Medi Cool, s.r.o., Košice
Nesledujem to...

Peter Stadler, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Wealth Effect Management
Nakoľko je celý segment kryptomien neregulovaný, je tým pádom neuchopiteľný. Akýkoľvek názor je tak do veľkej miery subjektívny a vo väčšine prípadov aj skreslený. To že sú kryptomeny budúcnosť – áno sú. Či budú dlhodobou a pozitívnou, je otázne a nikto to nevie, aj keď tvrdí, že vie. Ide o špekuláciu a nie sú tak určené pre bežného investora. Odporúčam investovať maximálne 5 percent zo svojich úspor, pokiaľ nikomu daná strata nebude chýbať. Svet kryptomien má náchylnosť na situácie podobnými a spájanými s čiernymi labuťami.

Radovan Pala, partner, TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
K investičnému potenciálu sa vyjadriť neviem, ale z princípu ich vnímam ako rozmarné škodlivé pre životné prostredie (bitcoin) a vrt smerom k "dark money", ktoré významné ohrozujú demokraciu a právny štát na celom svete.

Oto Hudec, profesor, Ekonomická fakulta Technickej univerzity
Hlavne mi prekáža, že ťažba bitcoinov je energeticky veľmi náročný proces a zaťažuje životné prostredie.

Andreas Kreutz, konateľ, Tailor Made, s.r.o, Bratislava

Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov

Marek Polic, garant projektov, KROS a.s.

Marko Šarmír, managing partner, RecruitMen & Developium Group

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia, s.r.o., Vráble

27 % Ďalší rast je otázny, ale investíciu v budúcnosti nevylučujem

Pavel Smetana, člen predstavenstva, Universal maklérsky dom, a.s., Bratislava
Pre mňa sú virtuálne meny praktickým platobným nástrojom. Ich použitie ako investičný majetok ale považujem za vysoko špekulatívne.

Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Vždy, keď som si myslel, že kryptomeny sú bez budúcnosti, prišiel nejaký zvrat a prudký rast. Napriek tomu ich považujem za maximálne nepredvídateľné a nevidím v nich nejakú extra špeciálnu ružovú budúcnosť.

Peter Špoták, predseda predstavenstva, Maesta, a. s., Bratislava
Sú tu krátko, bez všeobecného využívania budú kolísať. Zatiaľ nie sú na investovanie, skôr na špekulovanie. Majú však budúcnosť a raz budú využívané, nájdu si svoju pozíciu popri ustupujúcim fiat menám.

Martin Melišek, CFO, Softec
Považujem virtuálne meny za platobný, ale nie investičný prostriedok. Iste sa dá veľmi dobre zarobiť aj na obchodovaní s menami a využívaním zmien kurzov vrátane virtuálnych mien. Vysoké riziko pri týchto obchodoch je nesporné, čo prináša vysoké zisky alebo vysoké straty a ide pre bežných investorov skôr o špekuláciu a lotériu.

Ivan Hronec, CEO, Film Europe Media Company
Na nové si musíme zvykať. Predstavte si, že by vám okolo roku 1 000 niekto v Číne tvrdil, že nie zlato, ale papier je hodnota. Mal by som s tým rovnaký problém ako mám dnes s virtuálnou menou. Zvyknem si.

Marián Ráno, riaditeľ, Solidita, s.r.o., Bratislava
Kryptomeny považujem skôr za alternatívnu, než štandardnú investíciu. Keďže nie sú kryté žiadnou vnútornou hodnotou, ich vývoj ťažko predvídať. Ak však do tohto sveta vstúpia aj veľké spoločnosti, súčasná investícia do tejto sféry sa môže ukázať aj ako veľmi prezieravá.

Peter Dostál, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Aliter Technologies, a.s., Bratislava
Investície do virtuálnych mien považujem za vysoko rizikové a volatilné. Ale na trhu je veľa peňazí a minulé výsledky sú veľkým lákadlom pre investorov, vrátane tých inštitucionálnych, takže prekvapiť môžu pohybom oboma smermi.

Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen, s.r.o., Bratislava 
Bitcoin už sledujem dlhé obdobie, dokonca som doňho zainvestoval, ale iba zanedbateľnú čiastku. Táto investícia neuveriteľne narástla, ale stále je to iba zanedbateľná suma.Ľutujem, že som si vtedy nekúpil viac.  Teraz, aj napriek niektorým pozitívnym správam, nepredpokladám, že by ešte kryptomeny výrazne rástli. Myslím si, že centrálne banky a štáty budú kryptomeny čoraz viac obmedzovať, aby sa nenarúšali finančné systémy a aby sa zamedzil nekontrolovaný, možno až ilegálny platobný systém.

Anna Hudáková, business & HR consultant

Ján Ondruš, CEO, G. Lehnert, k.s., Bratislava

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions, a.s.

Miloš Gloznek, projektový manažér, ŽSR

Pavol Benčík, CEO, Bencik Culinary Group

Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC

Roman Fila, výkonný riaditeľ, Wisdom Factory, s.r.o. , Bratislava 

Stanislav Hreha, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ, Východoslovenská vodárenská spoločnosť

20 % Je to len bublina, investícia je ruská ruleta

Robert Chrištof, generálny riaditeľ, mBank Slovensko
Virtuálne meny nemajú žiadne podkladové aktívum. Sú iba digitálnym znázornením veľmi diskutabilnej hodnoty, vyhnané aktuálne eufóriou. Najväčšie riziko je, že čoraz viac laických spotrebiteľov kupuje virtuálnej meny s očakávaním, že ich hodnota aj naďalej rásť, ale neuvedomujú si vysoké riziko toho, že môžu prísť o všetky investované peniaze. Možno očakávať zásahy regulátorov a preto asi aj dôjde na koniec niektorých kryptomien.

Ondrej Smolár, predseda predstavenstva, Soitron
Nie je to úplne ruská ruleta. Tu sa dá aj vyhrať, ale stále je to pre mňa hra a nie investícia.

Miroslav Očenáš, CEO & Founder, Kvety.sk
Morálny hazard a bublina založená na chamtivosti, kde bez práce chcieť mať "koláče", veľa a hlavne rýchlo.

Radoslav Valko, spolumajiteľ, Sophistic Pro Finance
Kryptomeny zatiaľ nemajú v spoločnosti žiaden účel a pridanú hodnotu neponúkajú ani ľuďom. Úspech tohto “aktíva” zatiaľ poháňa len silný marketing a viera ľudí, že bude rásť donekonečna. Samotný marketing je pritom v niektorých decentralizovaných kryptomenách tvorený komunitou "veriacich”, v iných kryptomenách je však platený priamo ľuďmi vlastniacimi dané aktívum, čím dosahujú ďalší nárast ceny. Z tohto pohľadu kryptomeny vykazujú dokonca väčšinu znakov Ponziho schémy. Obhajcovia kryptomien síce tvrdia, že ide o bezpečné a kvalitné aktívum aj z dôvodu, že ho nakupujú už dnes renomované inštitúcie. Sú to však také isté inštitúcie, ktoré v nedávnej minulosti investovali do investičného fondu Bernieho Madoffa. A ten, ako všetci vieme, sa ako Ponziho schéma ukázal.

Stanislav Verešvársky, technický riaditeľ, SWAN, a.s. 
Keďže zaznamenali (najmä bitcoin) "takmer zázračný" nárast hodnoty, očakávam, že skôr či neskôr zaznamená aj výrazný a dramatický prepad, ako v posledných rokoch už viaceré rastové bubliny. Virtuálne meny preto chápem ako priestor pre špekulatívne investovanie

Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
Je to obchodovanie s vierou, túžbami a bez rácia.

Martin Šmigura, investičný riaditeľ, WOOD & Company
Je otázka, či investovanie do kryptomien je vôbec investíciou alebo skôr čírou špekuláciou. U investičného aktíva by mali existovať jasné fundamenty. Na ich základe je možné očakávať ďalší vývoj. To všetko u kryptomien chýba. Obchodovanie s nimi pripomína situáciu, kde kupujúci dúfa, že nájde ďalšieho, ktorému to so ziskom predá bez reálneho opodstatnenia.

Roman Berger, výkonný riaditeľ, Niké
Investícia do virtuálnych mien je za hranicou akéhokoľvek akceptovateľného rizika. Nadhodnotený bitcoin je bublina, ktorá spľasne s obrovským rachotom. Celý príbeh virtuálnych mien skončí nielen tlakom centrálnych bánk, ale predovšetkým limitmi, ktoré virtuálnym menám nastavia zákony a smernice súvisiace s opatreniami proti praniu špinavých peňazí.

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex, s.r.o., Bratislava

Ján Sabol, člen, Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska

Peter Halász, konateľ, Jaga Group

 

16 % Verím v ďalší rast, som pripravený investovať

Roland Dvořák, generálny riaditeľ, FinGO.sk
Výšku investície do kryptomien sa odporúča dať 5 percent svojho portfólia, prípadne sumu, o ktorú môžeme prísť. Kryptomeny sú v súčasnosti v obrovskom raste, do ich eko systémov lejú investori stovky miliónov. Veľké korporátne spoločnosti nadväzujú spoluprácu s kryptosvetom. Samozrejme, banky a štáty majú záujem centralizovať tok peňazí a budú vyvíjať tlak, deje sa to už v Indii, Turecku a zvýšenie zdaňovania z kapitálových výnosov avizuje už aj USA. No tento vlak nabral obrovskú rýchlosť a bude ho problém zastaviť. Je to nová moderná forma alternatíva peňazí, ktorá, ako aj zlato, patrí do portofólia moderného investora.

Tomáš Lysina, partner, Lysina-Roško & Partners
Virtuálne meny sa stanú neoddeliteľnými súčasťami platobného systému. Nejde len o technologické zmeny, ale ide aj o zmenu v oblasti práva a tým novoformujúce sa právne odvetvie. U nás sa tejto téme venuje odborník Marcel Štepanovský. Stojí za prelomovým projektom o novom platobnom svete v slovenskej právnej úprave.

Pavol Štuller,  predseda predstavenstva a generálny riaditeľ, JAVYS, a.s.
Virtuálne meny sa napriek svojej súčasnej vysokej volatilite stávajú dôležitým prvkom investovania aj vzhľadom na rastúci vplyv centrálnych bánk a politikov na účelové ovplyvňovanie hodnoty aktív a tým aj národných mien. To znamená, že budúcnosť môže reálne priniesť znižujúcu sa volatilitu virtuálnych mien a naopak zvyšujúcu sa volatilitu "tradičných" mien.

Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa, a.s.
Verím v potenciál virtuálnych mien. Ani nie tak pre investičné príležitosti (niekedy môže ísť viac o špekuláciu a náhodu ako klasické investovanie), ale preto, lebo prinášajú alternatívu (k často preregulovanému a politikou príliš ovplyvňovanému prostrediu). A prinášajú viac slobody.

Lukáš Baloga, hlavný analytik, ProfitLevel
Súčasné svetové nastavenie vlád a centrálnych bánk fundamentálne nahráva v prospech kryptomien, ktoré by sme mohli prirovnať k uchovávateľovi hodnoty. Na druhej strane, z dlhodobého hľadiska môžu vlády a centrálne banky výrazne sťažiť ich prežitie zdaňovaním, regulovaním a inými obmedzeniami pri používaní v bežnom živote.

Milan Vrúbel, generálny riaditeľ, Unipharma
Patrím k zástancom diverzifikovaného investičného portfólia. Keďže existujú prognózy, podľa ktorých by mohla hodnota kryptomien rásť, môžeme túto oblasť investovania považovať za atraktívnu. Aktuálne sú virtuálne meny z môjho pohľadu len prídavná alternatíva k štandardným možnostiam investovania. Uznávam však, že technológia kryptomien je zaujímavá a má veľký potenciál využitia v rôznych oblastiach.

Peter Lang, konateľ, Caarnie, s.r.o., Bratislava
Myslím si, že viaceré z kryptomien majú potenciál udžať sa na trhu a aj rásť...

Branislav Šebo, generálny riaditeľ, IBM Slovensko
Crypto je nova forma ekonomiky. V dobe QE (infinite money) je investicia do deflačného aktíva nevyhnutnosťou. Aj napriek ‘early stage’, rizikovosti a vysokej volatilite by crypto nemalo chýbať v žiadnom investičnom portfóliu. Už dnes sú niektoré vnímané ako ‘digitálne zlato’ , čiže uchovanie hodnoty z pohľadu filozofie, ako boli naprogramované (limitovaná ponuka, prevoditeľnosť atď.)

Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.,s.r.o., Bratislava
Bankové investičné produkty sú neatraktívne...

Olívia Lacenová, hlavná analytička brokera , TopForex
Aj keď sú kryptomeny vysoko rizikové, v posledných mesiacoch ukázali veľký potenciál. Bitcoin nakupujú aj inštitucionálni investori a prvé značky v ňom prijímajú platby. Potenciál potvrdil aj úspešný štart kryptomenovej platformy Coinbase na burze Nasdaq. Trh kryptomien aj ich využitie v praxi stále rastie, preto sú zaujímavou formou diverzifikácie portfólia.

Ivan Harant, konateľ, MIP, s.r.o.

9 % Nemajú potenciál, postupne ich vytlačia centrálne banky

Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit, s.r.o., Bratislava
Kryptomeny nie sú a nebudú podporované centrálnymi bankami. Zároveň sú veľkým lákadlom. Toto bude veľmi vážna vojna nasledujúceho desaťročia. Anonymné finančné transakcie budú postupne v celom svete výrazne obmedzené, a preto bude veľký politicko-spoločenský tlak na obmedzenie akejkoľvek anonymity, kde nebude možné vystopovať pôvod financií.

Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
Ide o nový spôsob investovania bez akejkoľvek kontroly centrálnych bánk, takže pokiaľ centrálne banky neupravia pravidlá pre používanie týchto mien, je nutné byť opatrný.

Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
Aj napriek tomu, že digitálne alebo virtuálne meny sa v súčasnosti začínajú čoraz intenzívnejšie tlačiť medzi alternatívne investície, sú doplnkom dlhových a majetkových investícií. Ale aj špeciálne investícií do akcií. Mnohí ich označujú za novodobý druh elektronických peňazí. Ale je potrebné uviesť, že za ich vznikom bola snaha o vytvorenie decentralizovaného menového systému ako alternatívy k tomu súčasnému, ktorý je založený na tzv. fiat menách. Nakoľko s virtuálnymi menami je úzko spojená technológia blockchain. Ide teda o špeciálny druh distribuovanej decentralizovanej databázy, ktorá uchováva neustále sa rozširujúci počet záznamov chránených proti neoprávnenému zásahu zvnútra, ale aj zvonka. Takáto technológia má síce veľkú budúcnosť a pomerne široké uplatnenie v rôznych oblastiach. Z odborného pohľadu ale je to viac špekulácia, než bežná investícia. Investovanie do  virtuálnych mien je teda skôr špekuláciou ako štandardnou investíciou. Základnou bázou je snaha participovať na raste ich ceny v budúcnosti. Špičkoví odborníci sa zhodujú  s kritikmi kryptomien, ktorí tvrdia, že za nimi nie je zásadná vnútorná hodnota. Tú vidí zrejme len "investičný romantik…" Treba však zdôrazniť, že ani súčasný menový systém nie je zadarmo. Výroba bankoviek a mincí, bezpečnosť, dohľad nad menovým systémom a veci s ním súvisiace, stoja nemalé peniaze. Chýbajúca aktuálna vnútorná hodnota virtuálnych mien však nie je ničím nezvyčajným ani medzi tradičnými burzovými titulmi (napríklad akcie Tesly). Pri investovaní sú niekedy omnoho dôležitejšie očakávania. Ich nenaplnenie však býva tvrdo potrestané.

Branislav Rentka, CEO, m:zone, s.r.o., Vráble

Miroslav Kunsch, generálny riaditeľ, IPESOFT spol. s r.o.

Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky