Štadión stojí neďaleko domu, v ktorom maďarský premiér Viktor Orbán strávil detstvo. Prezidentom akadémie sa stal Lőrinc Mészáros, Orbánov kamarát z detstva a od roku 2010 starosta Felcsútu. V priebehu pár rokov vo funkcii sa stal druhým najbohatším Maďarom v krajine, média ho označujú za jedného z oligarchov Orbánovej vlády.

Pôvodom inštalatér sa zmenil na podnikateľské eso. Po nástupe V. Orbána k moci sa jeho portfólio rozšírilo o banky, hotely, vinice, médiá i stavebné firmy. Má „šťastie“ na veľké developerské projekty, kde cíti fondy Európskej únie.

Vlani napríklad skúpil pozemky a schátrané hotely v okolí jazera Balaton. Bolo to krátko predtým, ako premiér V. Orbán informoval, že vláda plánuje investovať európske peniaze do cestovného ruchu. A asi polovicu z rozpočtu zhltne región okolo Balatonu.

Príklad názorného úspechu

Jedna z Mészárosových firiem, Fejér-B.Á.L., vznikla len v roku 2015. Názov je vytvorený zo slov Fejér, čo je názov maďarskej župy, v ktorej vyrastal, a troch iniciálok jeho detí: Beatrix, Ágnes and Lőrinc Jr. Firma sa rýchlo adaptovala a začala byť aktívna vo verejných zákazkách - buď ako súčasť konzorcia alebo samostatne.

Podľa štatistík sa firma Fejér-B.Á.L. zúčastnila 17 verejných súťaží v celkovej hodnote 233 miliónov eur. Len dve z jej ponúk neboli úspešné, pričom 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa