Na cestách do zahraničia so sebou stále zbytočne nosíme veľkú hotovosť. Obávame sa vyberať peniaze v zahraničí z bankomatu. Potvrdzuje to analýza UniCredit Bank, podľa ktorej si vlani hotovosť z bankomatu v cudzine vybral v priemere len každý štvrtý obyvateľ SR. Dôvodom môže byť aj jazyková bariéra, no hlavne obavy z vysokých poplatkov za výber hotovosti.

Akú kartu mám použiť

Najvýhodnejšie je používať v cudzine kartu priamo na platenie všade tam, kde je to možné.

„Ak sa Slováci rozhodnú vycestovať bez hotovosti, vo väčšine prímorských štátov to nebude problém. Napríklad v Taliansku, Chorvátsku alebo Španielsku nie je problém s hľadaním bankomatu ani v menších mestečkách, v Bulharsku pripadá jeden bankomat na 1271 ľudí. V severských krajinách možno kartou zaplatiť napríklad aj u vodiča MHD,“ vysvetľuje Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.

Pri platení alebo výbere hotovosti v bankomate akceptujú obchodníci rôzne typy kariet. Niekde pochodíte s Visou, inde môžete použiť MasterCard alebo Maestro. Pred cestou do zahraničia si preto s dostatočným predstihom overte, aká je akceptovateľnosť vašej platobnej karty v krajine, kam sa chystáte. V Európe so žiadnou z najrozšírenejších kariet nie je problém.

Radšej výber z bankomatu ako zmenáreň

Pri výbere hotovosti z bankomatu v cudzine je transakcia prepočítaná na euro a neplatíte tak poplatky, ktoré si zmenárne či banky pri zamieňaní peňazí účtujú,” pripomína Ľuboslava Šillerová z Prima banky Slovensko. Ak sa aj zmenáreň hrdí reklamou "no commission", zvyčajne ponúka horší kurz ako banka či pri platbe kartou. Jednoducho, na niečom zmenárnici zarobiť musia.

Nezabudnite pred odchodom do zahraničia na nastavenie denného limitu na karte. Ak si k tomu ešte nastavíte SMS notifikáciu, budete mať po platbe kartou okamžitý prehľad o zostatku na svojom účte.

Slováci pri platení tiež často nerozlišujú medzi debetnou a kreditnou kartou. Debetnú kartu vám banka vydala k vášmu účtu. Ide o vaše peniaze. Minúť môžete to, čo mate na účte alebo viac ak mate schválené povolené prečerpanie na účte.

Peniaze na kreditke nie sú vašimi peniazmi. Ak zaplatíte kreditkou, požičiavate si peniaze od banky. Úrok neplatíte počas bezúročného obdobia. Po tomto čase platíte z požičaných peňazí úrok. Zvyčajne najmenej 14 percent.

Výhodou kreditky je, že súčasne s kreditkou od banky získate aj bezplatné celoročné cestovné poistenie. Súčasťou kreditnej karty môže byť aj bezplatný vstup do salónikov niektorých letísk či služba MedicalAsistence, ktorá poskytne praktické informácie pred cestou do zahraničia.

Ak idete do cudziny, kreditnú kartu si určite berte so sebou. Niektorí poskytovatelia služieb, najmä hotely či autopožičovne, môžu pri platení za svoje služby akceptovať iba kreditné karty. S debetnou nepochodíte, kreditka je pre nich istým druhom záruky, že prípadnú vyššiu útratu či škodu budete mať z čoho uhradiť.

Pozor na dynamický prepočet meny

Dávajte si pozor na výber hotovosti či platbu platobnou kartou v krajinách, ktoré nie sú členmi eurozóny (napríklad aj Česko, Maďarsko, Poľsko či Chorvátsko). Bankomaty niektorých bánk alebo obchodníci s platobnými terminálmi môžu totiž pri transakciách ponúkať na výber dva výmenné kurzy – prvá možnosť je kurz prepočítaný prevádzkovateľom terminálu (dynamický prepočet meny), druhá možnosť je výber alebo platba kartou bez prepočtu. Prvý variant je výrazne nevýhodnejší a zbytočne vás oberá o peniaze.

„Dynamický prepočet meny (Dynamic Currency Conversion) je služba, ktorá umožňuje klientovi zvoliť si priamo v bankomate alebo na platobnom termináli menu, v ktorej sa má transakcia uskutočniť – čiže napríklad u susedov v Českej republike vám dá na výber českú korunu alebo euro. Kurz prevodu meny sa v tomto prípade uskutoční podľa kurzu spoločnosti, ktorej patrí bankomat alebo terminál, a tie sú väčšinou menej výhodné než kurz kartovej spoločnosti, cez ktorý je štandardne vykonaný prepočet,“ vysvetľuje mechanizmus prepočtu Ľ. Šillerová z Prima banky Slovensko.

Pri dynamickom prepočte meny tak prerobíte. Koľko, to závísí od banky, ktorá kartu vydala. Službu ponúkajú iba niektoré banky.

Kurz bez prepočtu meny je výhodnejší. Transakcia sa dodatočne prepočíta kurzom kartovej spoločnosti. Preto je lepšie vybrať si v bankomate alebo na platobnom termináli možnosť kurzu bez prepočtu meny.

Čo robiť, ak vám ukradnú kartu

  • Krádež platobnej karty je potrebné čo najskôr oznámiť svojej banke, a to spravidla na telefónnom čísle kontaktného centra banky.
  • Po ohlásení ukradnutia či zneužitia platobnej karty banka túto kartu okamžite zablokuje, čo znemožní jej ďalšie použitie.
  • V prípade krádeže karty zároveň treba ohlásiť jej krádež aj na polícii.

Zdroj: Prima banka Slovensko