Veľká Británia je dlhodobo v obchodnom deficite s EÚ, ktorý minulý rok predstavoval 93 miliárd eur. To využíva časť zástancov brexitu ako argument, že narušenie hladkých obchodných vzťahov by poškodilo viac starý kontinent ako samotnú monarchiu.

Tento zjednodušený predpoklad vyvrátila štúdia expertov z Erazmovej univerzity v Rotterdame. Analyzovali obchodnú previazanosť jednotlivých európskych krajín s Veľkou Britániou na národnej i regionálnej úrovni. Výsledkom je zistenie, že riziko ekonomických strát súvisiacich s brexitom je takmer päťnásobne vyššie pre britskú ekonomiku ako pre zvyšok EÚ.

Slovensko v závetrí

Dosah brexitu na slovenské HDP je podľa štúdie Erazmovej univerzity na úrovni 1,31 percenta. To predstavuje sumu presahujúcu jednu miliardu eur. Pre Slovensko je Veľká Británia piatym najvýznamnejším obchodným partnerom.

Slovenská ekonomika je citlivá najmä z hľadiska dominantného automobilového priemyslu. Pre žilinský závod Kia Motors je Veľká Británia najdôležitejší trh, kam smeruje viac ako 15 percent jej produkcie. Spojené kráľovstvo predstavuje jeden z kľúčových trhov aj pre bratislavský Volkswagen.

Holandskí analytici vychádzali pri svojich výpočtoch z dát zo svetovej databázy vstupov a výstupov (WIOD), ktorá pracuje aj s hodnotami na úrovni európskych regiónov NUTS 2. Podľa toho zostavili výsledky aj pre menšie ako národné celky v kategóriách primárny priemysel, výroba a služby.

Výpočty ukazujú, že brexit môže ovplyvniť slovenské regióny najmä v oblasti výroby. V prípade Bratislavského kraja ide o riziko 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa