Wall Street uzavrela volatilný týždeň zmiešane. Na kľúčový index Dow Jones Industrial Average mal negatívny vplyv pokles niektorých bankových titulov a oslabil sa.

Naopak, širší index S&P 500 rovnako ako technologický Nasdaq Composite uzavreli piatkové (14. 1.) obchodovanie s plusom. Za celý uplynulý týždeň však všetky tri hlavné americké indexy stratili a rok 2022 odštartovali dvoma týždennými poklesmi.

Dow Jones sa v piatok znížil o 0,56  percenta na 35 911,81 bodu. S&P 500 si pripísal 0,08 percenta a uzavrel na 4662,85 bodu. Technologický index Nasdaq stúpol o 0,59 percenta na 14 893,75 bodu. Index volatility VIX klesol o 5,51 percenta na 19,19 bodu.

Za celý týždeň index Dow stratil 0,9 percenta, S&P 500 a Nasdaq Composite klesli zhodne o 0,3 percenta. Pre Nasdaq to bolo tretie týždňové oslabenie po sebe.

Akcie bánk odpisovali

Bankové tituly, ktorým sa v uplynulých týždňoch darilo, sa v piatok vo väčšine oslabili. Dôvodom boli hospodárske výsledky a vyhliadky, ktoré sklamali trhové predpovede.

Akcie najväčšej banky v USA z pohľadu aktív JP Morgan Chase v piatok padli o 6 percent a akcie Citigroup klesli o 1,3  percenta. Akcie Morgan Stanley zlacneli o 3,6 percenta a Goldman Sachs o 2,5 percenta . Výnimkou bola Wells Fargo, ktorej akcie si polepšili o 3,7 percenta.

K výpredaju na akciách JP Morgan Chase došlo po tom, čo banka vykázala svoje najmenšie štvrťročné zisky za takmer dva roky a finančný riaditeľ banky znížil výhľad budúcich výnosov. Finančný riaditeľ Jeremy Barnum počas konferenčného hovoru uviedol, že manažment očakáva „protivietor“ vyšších výdavkov a utlmenie príjmov z Wall Street.

BlackRock spravuje 10 biliónov dolárov

Najväčší svetový správca aktív BlackRock profitoval v poslednom kvartáli 2021 z oživenia trhov, pričom index S&P 500 v poslednom štvrťroku vzrástol o 11 percent a v roku 2021 o 27 percent. Investori naliali do divízie investičnej banky BlackRoku Ishares ETF 169 miliárd dolárov.

„Naše podnikanie je diverzifikovanejšie ako kedykoľvek predtým," uviedol generálny riaditeľ BlackRocku Larry Fink vo vyhlásení.

Akcie BlackRocku klesli o 2,1 percenta, keďže spoločnosť vykázala štvrťročné tržby 5,11 miliardy dolárov v porovnaní s  trhovými očakávaniami 5,16 miliardy dolárov. Spoločnosť však prekonala odhady ziskov a zvýšila svoje spravované aktíva na viac ako 10 biliónov dolárov.

Veľké technologické tituly sa zotavili zo svojho predchádzajúceho výpredaja. Vyhliadky na zvýšenie sadzieb majú totiž negatívny vplyv na akcie technologických firiem.

Akcie Apple v piatok rástli o 0,5 percenta, Microsoft  o 1,77 percenta a Meta Platforms posilnila o 1,66 percenta.

Kasína s veľkými ziskami

Akcie kasín – Las Vegas Sands a Wynn Resorts zaznamenali nárast akcií o 14,1 resp. 8,6 percenta, po tom, čo vláda Macaa uviedla, že počet kasín, ktoré tam môžu pôsobiť, zostane obmedzený na šesť. Licencie súčasných operátorov – medzi ktoré patria Wynn Macau, Sands China a MGM China – vypršia tento rok. 

Pokles tržieb a dôvery

Piatkové štatistiky ukázali, že maloobchodné tržby v USA v decembri kvôli nedostatku tovaru a nárastu počtu prípadov covidu-19 klesli. Na druhú najnižšiu úroveň za posledných desať rokov sa potom znížila spotrebiteľská dôvera.

Ani decembrový pokles tržieb ale podľa analytikov zrejme nezmení očakávania, že sa rast americkej ekonomiky v poslednom štvrťroku 2021 zrýchlil.

Dolár posilňoval

Americký dolár v piatok prerušil trojdňovú sériu strát k menovému košu a posilňoval. Predajná vlna dolára vyvolaná názorom, že očakávané sprísnenie menovej politiky americkou centrálnou bankou sa už do kurzu dolára premietlo, zrejme poľavuje.

menový pár EUR/USD
Zdroj: tradingeconomics.com
menový pár EUR/USD

Dogecoin si opäť užil minúty slávy

Kryptomena dogecoin v piatok výrazne spevnila a cez deň vykazovala rast o viac ako 12 percent. Šéf automobilky Tesla Elon Musk totiž na Twitteri napísal, že touto digitálnou menou je možné platiť za niektoré produkty jeho firmy.

Dogecoin, pôvodne vytvorený z recesie, Musk predtým nazval „ľudovou kryptomenou", silne ho spopularizoval a pomohol k raketovému rastu jeho ceny. Tá za minulý rok vzrástla asi o 4 000 percent, uviedla agentúra Reuters.

Európske akcie odpisovali

Negatívny sentiment daný krachom rokovaní medzi Západom a Ruskom ohľadom situácie na Ukrajine, rastom počtu infekcií omikronom a dôsledkami inflácie prakticky vo všetkých svetových ekonomikách poslal európske akciové indexy v piatok o ďalšie percento nižšie.

Celoeurópsky index STOXX Europe 600 v piatok stratil jedno percento a uzavrel obchodovanie na hodnote  481 bodov  a nemecký index  DAX sa znížil o 0,9 percenta na 15 883,24 bodu.

Inflácia v eurozóne v tomto roku klesne z rekordného maxima a Európska centrálna banka  je pripravená podniknúť všetky opatrenia potrebné na to, aby ju dostala na cieľové dve percentá. Uviedla to prezidentka ECB Christine Lagardeová.

Akcie francúzskej energetickej spoločnosti EDF v piatok dopoludnia klesli až o 25 percent. Francúzska vláda totiž podniku nariadila, aby predával viac lacnej jadrovej energie konkurentom, čím chce obmedziť rast cien elektriny. EDF uviedla, že ju tento krok bude stáť až 8,4 miliardy eur a zároveň oznámila aj zhoršený výhľad na tento rok.

ivestor
Neprehliadnite

Bublina na prasknutie. Investori si pod sebou pília konár. Nespadnú zo stromu, ale z útesu