Niektorí akcionári amerického výrobcu elektromobilov Tesla požadujú, aby šéf podniku Elon Musk vrátil akcie v hodnote 13 miliárd dolárov, ktoré získal v rámci prevzatia výrobcu solárnych panelov SolarCity.

Súd by podľa nich mal dospieť k záveru, že Musk správnu radu Tesly k tejto akvizícii prinútil. Informovala o tom agentúra Reuters.

Záchrana z finančných problémov

„V tejto kauze vždy išlo o to, či prevzatie SolarCity bolo záchranou z finančných problémov pripravenou Elonom Muskom," uviedol pri dnešnom súdnom pojednávaní právny zástupca akcionárov Randy Baron.

Musk bol v čase prevzatia najväčším akcionárom spoločnosti SolarCity. Dohoda o prevzatí firmy SolarCity za 2,6 miliardy dolárov bola uzavretá v roku 2016. Tesla kúpnu cenu uhradila vo svojich akciách, ktorých cena odvtedy prudko vzrástla.

Dlhodobejší plán

Akcie, ktoré v rámci tejto transakcie získal Musk, majú v súčasnosti hodnotu okolo 13 miliárd dolárov. Muskovi právnici tvrdia, že transakcia nebola finančnou pomocou a že firma SolarCity mala ďaleko od insolvencie.

Podľa Muska bola akvizícia súčasťou dlhodobejšieho plánu na vytvorenie skupiny, ktorá by prostredníctvom elektromobilov a batérií Tesly a solárnych panelov SolaCity prinášala zmenu v spôsobe výroby aj spotreby elektriny.

Ďalšie dôležité správy

Tesla.
Neprehliadnite

Tesla zníži závislosť na Číne, grafit do batérií bude získavať z inej krajiny