Akcionári britsko-holandskej ropnej spoločnosti Royal Dutch Shell schválili návrh presunúť sídlo firmy z Holandska do Británie. Podľa agentúry Reuters o tom dnes rozhodlo ich mimoriadne valné zhromaždenie.

Zámer už skôr rozladil holandskú vládu, pretože jedným z hlavných dôvodov presunu sídla sú spory o postup pri dani dividend. Pred budovou, kde sa valné zhromaždenie koná, protestujú ekologickí aktivisti. Akcionári hlasovali aj o ďalších návrhoch, ako je celkové zjednodušenie podnikovej štruktúry a skrátenie názvu na Shell Plc.

Za presun bola väčšina

Predseda správnej rady Andrew Mackenzie oznámil, že pre návrh zmien sa podľa predbežných výsledkov vyslovila väčšina akcionárov. Hlasovali akcionári, ktorí držia 57,9 percenta kmeňových akcií, az nich sa za návrh zmien vyslovilo 99 percent hlasujúcich.

vodik, shell, cerpacia stanica
Neprehliadnite

Shell odstúpil od zámeru ťažiť ropu pri Škótsku, projekt kritizujú ekológovia

Nutných bolo aspoň 75 percent. Teraz sa očakáva, že firma začne s presunom sídla z Haagu do Londýna hneď na začiatku budúceho roku. Shell v polovici novembra oznámil, že ukončí duálnu akciovú štruktúru a bude mať iba jednu triedu akcií. To znamená, že vznikne väčší objem kmeňových akcií, ktoré potom Shell bude môcť ľahšie odkupovať, keď to uzná za vhodné.

S akciami podniku sa ale ďalej bude obchodovať na burzách v Amsterdame, Londýne a New Yorku, tak ako doteraz. Pred budovou v Rotterdame, kde sa valné zhromaždenie koná, sa zhromaždila skupina kritikov firmy a ekologických aktivistov. "Shell musí padnúť!", stálo na jednom z transparentov.

Dlhotrvajúci spor s úradmi

„Pred klimatickou spravodlivosťou neutečiete a neschováte sa pred ňou," hlásal ďalší. Shell vedie s holandskými úradmi dlhotrvajúci spor o 15-percentnú zrážkovú daň, ktorú Holandsko uplatňuje. Firma sa jej snažila vyhýbať práve tým, že mala dve triedy akcií – každá podliehala inému postupu zdanenia pri výplate dividend.

WA 16 archív Sacramento - Na archívnej snímke zo 17. mája 2019 osobný automobil odchádza z čerpacej stanice Shell v americkom meste Sacramento. Britsko-holandský ropný koncern Royal Dutch Shell vo štvrtok 29. októbra 2020 oznámil strmý pokles zisku v 3. štvrťroku. Analytici mu však predpovedali ešte horší výsledok. FOTO TASR/AP 

FILE - In this May 17, 2019, file photo, a car leaves a Shell station after getting gas in Sacramento, USA. Royal Dutch Shell increased its dividend payout to sharehold
Neprehliadnite

Ropná spoločnosť Shell mení meno a dane bude platiť v Británii

Nová štruktúra tento problém vyrieši – Shell už túto daň nebude musieť v Holandsku platiť. Vzťahy s Holandskom zhoršila aj správa z októbra, keď najväčší dôchodkový fond v Holandsku ABP oznámil, že zo svojho portfólia vyradí akcie všetkých firiem z odvetvia fosílnych palív, vrátane akcií Shell.

Postupný odklon od uhľovodíkov

Rovnako ako ďalšie veľké ropné spoločnosti v Európe, aj Shell si pritom stanovil cieľ postupného odklonu od uhľovodíkov, aby vyhovel silnejúcim požiadavkám na ochranu životného prostredia. Kritici tvrdia, že sa Shell rozhodol odísť z Holandska čiastočne kvôli májovému rozhodnutiu holandského súdu.

Ten firme nariadil, aby svoje globálne emisie uhlíka do konca roku 2030 znížila o 45 percent v porovnaní s rokom 2019. Firma plánuje viac investovať do slnečnej a veternej energie, proti súdnemu verdiktu sa bráni.

budova amerického Kapitolu, Washington
Neprehliadnite

Šéfovia Exxonu, Chevronu, BP a Shell vypovedali v Kongrese, opekala ich tam Alexandria „AOC“