Americké akcie v pondelok spevnili. Dohoda o prevzatí švajčiarskej banky Credit Suisse a snaha americkej centrálnej banky (Fed) posilniť dôveru vo finančný systém upokojili investorov. Tí ďalej čakajú na výsledok dvojdňového zasadnutia Fedu, ktoré sa skončí túto stredu.

Dow Jonesov index si dnes pripísal 1,2 percenta a zakončil obchodovanie na 32 244,58 bodu. Širší index S & P 500 stúpol o 0,89 percenta na 3 951,57 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa zvýšil o 0,39 percenta na 11 675,54 bodu.

Banka UBS prevezme Credit Suisse

Najväčšia švajčiarska banka UBS prevezme za tri miliardy švajčiarskych frankov (približne tri miliardy eur) domáceho konkurenta Credit Suisse, ktorého problémy začali ohrozovať finančný systém. Prevezme aj jeho straty v objeme až 5,4 miliardy dolárov (približne 5,05 miliardy eur)

Pád Silicon Valley Bank a Signature Bank

Bankový index S & P a index amerických regionálnych bánk KBW po prudkých stratách z minulého týždňa rástli. Začiatkom mesiaca trhy otriasol pád amerických bánk Silicon Valley Bank a Signature Bank.

Viac ako 47 percent odpísali akcie regionálnej banky First Republic Bank. Spoločnosť S & P Global jej predtým znížila rating. K prepadu prispeli obavy ohľadne likvidity banky, a to napriek záchrane vo výške 30 miliárd dolárov (28,04 miliardy eur ) z minulého týždňa. Obchodovanie s akciami banky bolo v pondelok pre prudké výkyvy niekoľkokrát zastavené.

Internetový predajca Amazon oznámil, že plánuje zrušiť ďalších 9-tisíc pracovných miest. Akcie firmy klesli o 1,3 percenta.

Fed pravdepodobne zvýši úrokové sadzby

Pozornosť sa teraz upiera na zasadnutie Fedu, ktorý tento týždeň rozhodne o nastavení úrokových sadzieb. Podľa agentúry Reuters sa predpokladá, že Fed zvýši úrokové sadzby o štvrť percentuálneho bodu.

Dolárový index okolo 21:15 SEČ odpisoval 0,4 percenta a pohyboval sa v blízkosti 103,32 bodu.

Euro k doláru v rovnakom čase pridávalo pol percenta a predávalo sa za 1,0723 dolára. K japonskému jenu americká mena oslabovala o 0,3 percenta na 131,43 jenu, zatiaľ čo euro k jenu pridávalo 0,2 percenta na 140,95 jenu.

Ďalšie dôležité správy

Amazon
Neprehliadnite

Internetový obchod Amazon plánuje zrušiť ďalších 9 000 pracovných miest