Jej akcie klesli o 13 percent v skorých popoludňajších obchodoch – smerujúc k ich najväčšej jednodňovej strate za viac ako dva a pol roka.

Analytici však uviedli, že pokles cien akcií bol čiastočne len utlmením strmého rastu, poháňaného nádejami na ďalšie odkupy akcií. K piatkovej uzávierke akcie SoftBank od októbra získali viac ako 40 percent.

„Rôzne očakávania, vrátane ďalšieho kola spätných odkupov akcií, posunuli ceny ich akcií vyššie a teraz sú vo fáze úpravy," povedal analytik SBI Securities, Shinji Moriyuki.

Len deň pred piatkovými štvrťročnými výsledkami, SoftBank oznámila splnenie svojho plánu minúť 400 miliárd jenov (2,88 miliardy amerických dolárov) na odkúpenie vlastných akcií.

Analytik americkej investičnej banky Jefferies, Atul Goyal, v poznámke pre klientov uviedol, že dúfali, že bude oznámené ďalšie kolo o spätnom odkúpení akcií, ale nestalo sa tak.

Softbank vsadila až príliš veľa na high-tech

Trhoví špecialisti uviedli, že obavy zo slabých technologických akcií sú ďalším faktorom, ktorý má vplyv na akcie SoftBank, ktorá výrazne vsádza na rast high-tech spoločností.

„Vyhliadky pre spoločnosti v oblasti informačných technológií sú v dôsledku spomaľujúcej sa globálnej ekonomiky nejasné,“ povedal Shigetoshi Kamada, generálny riaditeľ oddelenia výskumu v Tachibana Securities.

„Očakávania rastu SoftBank Group sa zmenšujú, pretože existuje obava, že hodnota spoločností v jej portfóliu nemusí v tomto prostredí rásť," dodal.

Vision Fund zaznamenal investičné straty vo výške 1,38 bilióna jenov (9,9 miliardy dolárov) za tretí kvartál, keďže hodnota jeho portfólia naďalej klesala.

SoftBank ako celok však vykázala svoj prvý štvrťročný zisk v tomto roku, k čomu prispelo zníženie jej podielu v čínskej Alibaba Group Holdings (9988.HK).

Akcie SoftBank od začiatku roka stále rástli a výrazne prekonali technologický index Nasdaq či index tokijskej burzy Nikkei (.N225).

Ďalšie dôležité informácie