Na burze vo Varšave sa dnes začalo obchodovať s akciami reťazca obchodov Pepco, ktoré hneď v úvode pridávali okolo ôsmich percent. V tomto roku je to tam najväčšia primárna verejná ponuka akcií (IPO). Vlastníkom firmy Pepco Group je konglomerát Steinhoff z Juhoafrickej republiky, Pepco ale pôsobí na mnohých trhoch vrátane Slovenskej republiky a Poľsko je pre neho kľúčovým trhom.

Akcie podniku znamenajú ďalšiu vzpruhu pre varšavskú burzu, ktorá je už teraz dôležitým trhom v strednej a východnej Európe. Nových emisií tam pribúda svižným tempom, aj keď napríklad poľský výrobca a prevádzkovateľ samoobslužných doručovacích boxov InPost sa burze vo Varšave vyhol. Firma v januári svoje akcie umiestnila na burze v Amsterdame, čo zdôvodnila zámerom expandovať do zahraničia.

Spoločnosť Pepco cenu svojich akcií v primárnej emisii stanovila na 40 zlotých. Hodnota firmy tým dosiahla približne 23 miliárd zlotých. Po zhruba osempercentnom raste hneď v úvode obchodovania záujem o akcie nepoľavil a krátko pred 11:00 SELČ kurz predstavoval zhruba 43,60 PLN. To znamenalo rast o 9,1 percenta.
Riaditeľ analytického tímu v maklérskej spoločnosti BM BNP Paribas Michal Krajczewski podľa tlačovej agentúry PAP povedal, že akciám Pepco k úspešnému debutu pomohol jednak priaznivý trend na kapitálových trhoch, jednak aj fakt, že cena akcií bola stanovená pod maximálnou hodnotou predbežného pásma. Šéf analytikov v maklérskej spoločnosti Millenium DM Marcin Materna upozornil, že akcie by sa mohli dostať do indexu veľkých firiem WIG20.

Pepco
Neprehliadnite

Steinhoff uvedie na burzu vo Varšave akcie divízie Pepco, ktoré pôsobí aj na Slovensku

Primárna ponuka zahŕňa 92,4 milióna akcií v hodnote 3,7 miliardy zlotých. Steinhoff navyše umiestnil časť svojich akcií priamo, získali ich niektorí veritelia tohto juhoafrického podniku. Celkový hrubý výnos z predaja akcií tak dosahuje asi 4,6 miliardy zlotých. Spoločnosť Pepco žiadne nové akcie na účely primárnej ponuky nevydala, všetko sú to akcie, ktoré predal Steinhoff. Jeho podiel vo firme sa tak znížil na 78,9 percenta, uviedla agentúra Reuters.

„V procese primárnej verejnej ponuky akcií sme sa stretli so silným záujmom inštitúcií aj drobných investorov. Vítame všetkych našich nových akcionárov," uviedol šéf spoločnosti Pepco Andy Bond, ktorý predtým riadil britský reťazec supermarketov Asda. Pepco v Británii vlastní reťazec obchodov Poundland a v ďalších európskych krajinách potom značky Pepča a Dealz. Celkom v 16 krajinách prevádzkuje viac ako 3200 diskontných predajní, kde ale nie je možné nakupovať on-line.

V tomto finančnom roku chce Pepco v Európe otvoriť 400 obchodov a značku sa snažia rozšíriť aj mimo strednú a východnú Európu. Vo východnej Európe sa táto značka za rok 2020 podľa hodnoty predaného tovaru umiestnila druhá za švédskym odevnom reťazcom H & M, uviedla spoločnosť pre výskum trhu Euromonitor. Reťazec Pepco chce do piatich až siedmich rokov strojnásobiť počet obchodov a dosiahnuť základného zisku viac ako jednej miliardy eur.