Na burze v Hongkongu sa dnes začalo obchodovať s akčnou spoločnosťou JD Health, čo je najväčšia online platforma v Číne zameraná na starostlivosť o zdravie. Hneď v úvode akcie posilnili o 34 percent a neskôr pridávali asi 65 percent. Investori tak vsádzajú na rastové vyhliadky firmy v čase, kedy sa aj kvôli pandémii zvyšuje záujem o tieto služby.

vakcína
Neprehliadnite

Nové vakcíny upokojujú svetový obchod a finančné trhy

JD Health je odnožou podniku JD.com, ktorý v Číne patrí k najväčším v elektronickej komercii. JD Health sa špecializuje na online zdravotné konzultácie a na predaj liekov. Patrí k ďalším podobne zameraným podnikom, ktoré v čase vrcholiacej epidémie Covidu-19 v Číne poskytovali konzultácie k príznakom tejto choroby. Šéf JD Health Sin Li-ťün novinárom povedal, že pandémia má na zdravotnú starostlivosť revolučné dopady. Pacienti aj lekári totiž podľa neho teraz ochotnejšie vyhľadávajú aj ponúkajú lekársku starostlivosť cez internet.

Firma chcela akcie investorom ponúknuť v cene 62,8 až 70,58 hongkonského dolára (HKD), kvôli značnému záujmu potom mohla cenu pre úpis akcií stanoviť na hornej hranici pásma, na maximálnych 70,58 HKD. Vydaných bolo 381,9 milióna akcií, čistý výťažok z predaja je potom 26,46 miliardy hongkonských dolárov. JD Health v prospekte emitenta uvádza, že na konci júna mala 72,5 milióna aktívnych užívateľov, čo bol medziročný nárast o 36 percent. Dnešný silný rast akcií firmy bol jednou z výnimiek, akcie v Hongkongu inak podľa hlavného indexu Hang Seng oslabovali.

KK27 New York - Na archívnej snímke z 9. novembra 2020 svetové sídlo Pfizeru v NewYorku.  Spoločnosti Pfizer a BioNTech požiadajú americký úrad na kontrolu potravín a liekov FDA (Food and Drug Administration) o povolenie na núdzové použitie pre svoju vakcínu proti novému koronavírusu. FOTO TASR/AP
FILE - In this Nov. 9, 2020, file photo, an ad for COVID-19 testing reflects on glass at a bus stop, as pedestrians walk past Pfizer world headquarters in New York. On Friday, Nov. 20, 2020, Pfizer has
Neprehliadnite

Británia ako prvá krajina na svete schválila vakcínu od Pfizeru

„Investori si myslia, že s nákupom nemá zmysel vyčkávať," poznamenal šéf výskumu v investičnej spoločnosti Kingston Securities Dickie Wong. Podnik s tak veľkou trhovou hodnotou by sa mal podľa neho čoskoro dostať do niektorých z burzových indexov. „Až sa tie akcie dostanú do indexu technologických firiem, potom ich budú musieť nakupovať indexové fondy, bez ohľadu na to, čo si o tej firme myslia. Investori tak teraz využívajú pravdepodobného ďalšieho kroku," cituje Wonga agentúra Reuters.