Akcie americkej donáškovej služby Instacart v utorok začali obchodovanie na burze v New Yorku rastom o 43 percent. Hodnota firmy tak dosahuje takmer 14 miliárd dolárov, napísala agentúra Reuters. Instacart sa zaoberá rozvozom potravín, podobne ako napríklad v Česku spoločnosť Rohlík.

Na účely primárnej verejnej ponuky (IPO) bola cena akcií stanovená na 30 dolárov za kus. Cena firmy tak predstavovala zhruba desať miliárd dolárov. Spoločnosť Instacart bola založená v roku 2012 a než uskutočnila plány vstúpiť na burzu, musela svoje požadované ocenenie výrazne znížiť. Začiatkom roka 2021, teda na vrchole pandémie, si Instacart zabezpečil financovanie pri ocenení celej firmy okolo 39 miliárd dolárov.

Práve v čase pandémie, keď ľudia boli kvôli nariadeným uzáverám nútení zdržiavať sa doma, firma zaznamenala silný rast. Vstup Instacartu na burzu je v tomto roku jedným z najočakávanejších. Podnik je od decembra 2021 prvou významnou technologickou spoločnosťou podporovanou rizikovým kapitálom, ktorá vstúpila na americký verejný trh.

Ďalšie dôležité správy

WA 35 Antverpy - Traja kuriéri na bicykli donášajú jedlo počas obmedzenia pohybu v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19 v belgickom meste Antverpy vo štvrtok 30. apríla 2020. FOTO TASR/APThree bicycle couriers deliver meal of the coronavirus, COVID-19, in Antwerp, Belgium, Thursday, April 30, 2020. (AP Photo/Virginia Mayo)
Neprehliadnite

Americká spoločnosť Instacart mieri na burzu, chce získať vyše 600 miliónov dolárov