Do akej miery sú párky, ktoré ste si dali na raňajky, ekologické alebo "zelené"? A čo zemiakové lupienky Lay's, do ktorých ste sa neskôr zahryzli? Alebo minerálna voda Perrier, ktorá ich zmyla?

Vplyv na žitovné prostredie

Veľké potravinárske koncerny, ako sú Nestlé, Pepsico a ďalšie značky, patria medzi 27 spoločností, ktoré podporujú projekt na vypočítanie vplyvu produktu na životné prostredie - od farmy až po obchod, a potom ho ohodnotia farebne označeným štítkom. Je to prvýkrát, čo sa takéto veľké korporácie pripojili k snahám nájsť univerzálny spôsob hodnotenia dodávateľského reťazca.

Na snímke bratia Tomáš a Juraj Bedejovci a  William Brach, Slovák žijúci v Rakúsku, ktorí spoločne s Jacobom Pichnom, Kanaďaomn žijúcim vo Fínsku založili startup zameraný na efektívny odvoz odpadu UnderBranc.
Neprehliadnite

Slovenský startup chce zefektívniť zber odpadu cez fotenie QR kódov

Globálna ekonomika musí znížiť emisie oxidu uhličitého (CO2) v rámci boja proti klimatickým zmenám a potravinársky priemysel je zodpovedný až za 35 percent z nich. S investormi, ktorí už prihliadajú na životné prostredie, a vládami, ktoré sa na klimatickom summite COP26 zaviazali k dosiahnutiu nulových emisií, sú výrobcovia nútení znižovať množstvo "uhlíkových" potravín.

Transformácia potravinového priemyslu

,,Snažíme sa transformovať potravinársky priemysel," povedala Cliona Howieová, výkonná riaditeľka londýnskej neziskovej organizácie Foundation Earth, ktorá vedie projekt.

Svetová banka odhaduje, že ekologizácia dodávateľského reťazca a zvýšenie produktivity budú stáť 350 miliárd dolárov ročne v priebehu nasledujúcich 10 rokov, podľa štúdie zverejnenej v časopis Nature. A k tomu je potrebné pridať aj energiu spotrebovanú pri balení a preprave.

Plastový odpad plný chemikálií predstavuje veľké nebezpečenstvo pre zdravie rýb a tým aj ľudí.
Neprehliadnite

Spojené štáty vyprodukujú najviac plastového odpadu spomedzi všetkých krajín sveta