Novozvolení prezidenti vždy dostávajú otázku, kam bude smerovať ich prvá zahraničná cesta. Je v tom kus symboliky, ktorá je vo vysokej politike dôležitá. Pri Zuzane Čaputovej je však dobré si pamätať, že jej prvé kroky ešte pred inauguráciou do funkcie hlavy štátu viedli k provizórnemu pamätnému miestu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Budúca historicky prvá prezidentka Slovenskej republiky považovala za dôležité, aby tam zapálila sviečku, hneď ako sa skončila dlhá volebná noc. Bez verejného zdesenia, ktoré nastalo po smrti dvoch mladých ľudí, by zrejme nevznikli všetky vnútorné a spoločenské procesy, ktoré Z. Čaputovú vyniesli do Prezidentského paláca.

Žiadne zmierenie

Z. Čaputová hovorila počas predvolebnej kampane aj o vôli prispieť k spoločenskému zmieru. Napokon, medzi 1,057 milióna hlasov, ktoré v druhom kole volieb získala, boli nielen voliči Progresívneho Slovenska, SaS, OĽaNO, ale aj konzervatívni voliči Františka Mikloška, slovenskí Maďari a dokonca aj desatina voličov, ktorí v prvom kole hlasovali za Mariana Kotlebu.

Hoci po volebnej noci jej politici blahoželali, pod pokrievkou už cítiť var. Ako prvý vyskočil

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa