Leaf sa už šesť rokov snaží prilákať perspektívnych Slovákov zo zahraničia späť domov. V spolupráci s desiatkami firiem im ponúka zaujímavé pracovné pozície a stáže. Nedôvera v štát a nefungujúci právny systém sú okrem kvalitnejšieho vzdelania jedným z dôvodov, prečo Slováci odchádzajú z domoviny.

Ako sa dostali späť na Slovensko?

Študovala som na bilingválnom gymnáziu v Sučanoch, množstvo spolužiakov odišlo študovať do zahraničia. Ja tiež. V Anglicku na University of Essex som študovala právo so špecializáciou na ľudské práva.

Vtedy som si neuvedomila, že právo je geograficky veľmi zväzujúce. Ak niekde vyštudujete právo, tak ste silne viazaní na tamojšiu legislatívu, pretože ju poznáte najlepšie. Potom som sa presunula do Holandska, kde som si urobila „master“ z práva Európskej únie.

Na úrade európskej ombudsmanky mi ponúkli ročný traineeship, časť som strávila v Štrasburgu a časť v Bruseli. Mala som len 23 rokov a nevedela som si predstaviť, že by som časť svojej mladosti strávila v európskych inštitúciách.

Vedela som, že je to veľmi podnetné prostredie, ale uvedomovala som si, že som si ešte nezažila dosť reálnej praxe, aby som vedela ovplyvňovať a navrhovať systematické riešenia. Keď už bol pobyt na konci, začala som sa obzerať po možnostiach na Slovensku.

Ak sa už Slováci vrátia zo zahraničia, tak aby zlepšili svoju krajinu

Viktoria Skřivánková Zdroj: Milan David

Chýbala vám aj rodina?

Dôvodov bolo niekoľko. Už počas môjho štúdia som prišla cez Leaf naspäť. Vtedy som stážovala na Úrade verejnej ochrankyne práv. Sledovala som zo zahraničia, čo u nás deje, a silno som vnímala nástup Mariana Kotlebu v Banskej Bystrici do VÚC.

Pochádzam totiž od Brezna. Po čase som chcela svoje skúsenosti a entuziazmus pretaviť do reálnejších zmien v porovnaní s tými, ktoré by som vedela priniesť možno za desať rokov v rámci svojej práce pre Európsku úniu. Tak som sa vrátila.

Ako ste sa dostali do Leafu?

Pred dvoma rokmi potrebovali ďalšieho človeka, ktorý by pomohol rozbehnúť časť programu pre seniorných špecialistov v cudzine. Chceli sme vyskúšať, či ich vieme presvedčiť formou headhuntingu, aby sa vrátili na Slovensko. Leaf potreboval niekoho, kto bol dostatočne naivný, že sa to dá. No a stále nám to funguje.

Ako prebieha spolupráca s firmami, ktoré ponúkajú pracovné pozície pre špecialistov v zahraničí?

Spolupracuje s približne sedemdesiatimi firmami. Program ponúka tri balíky. Prvým sú pracovné príležitosti, ktoré by mali 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa