„Mám dva pokusy. Ústava mi umožňuje, aby vláda v demisii vládla niekoľko mesiacov, a to už sa horúce hlavy upokoja a vychladnú,“ konštatoval M. Zeman v rozhovore, z ktorého citoval spravodajský portál Novinky.cz.

Hlasovanie o nedôvere Babišovej vláde, ktoré vyvolala opozícia, sa v Snemovni uskutoční na budúci piatok. Hlava štátu však neverí, že sa opozícii podarí vládu položiť.

„Domnievam sa, že ak sú poslanci rozumní, ako boli senátori pri voľbe svojho predsedu, tak to bude plesknutie do vody a že návrh na vyslovenie nedôvery (vláde) získa len malú podporu,“ povedal prezident a spýtal sa, čo by po vyslovení nedôvery vláde bolo krokom B.

„Nemám rád koalície porazených a nemám rád, keď porazení neunesú svoju porážku. Doteraz som nepochopil, prečo ODS alebo Piráti nespolupracovali s vládou,“ poznamenal český prezident.

Celá kauza, týkajúca sa premiérovho syna A. Babiša, sa podľa M. Zemana onedlho rozplynie. „Moja prognóza? Že sa to skončí, že sa to rozplynie. Že časť slušnejších ľudí si uvedomí, že sa dostala psychickou chorobou mladého Babiša na príliš tenký ľad a v rámci zachovania vlastnej povesti z toho vycúva,“ uviedol M. Zeman.

„Viete, v mojom videní sveta, ktoré nikomu nevnucujem, sa stalo stručne povedané to, že pár revolverových novinárov prepadlo v jeho švajčiarskom byte duševne chorého muža a zverejnilo záznam tohto rozhovoru,“ povedal M. Zeman.

„V podstate by sa nestalo nič, pretože ten záznam nie je príliš zaujímavý, keby ten muž nebol synom premiéra. Teraz sa musíte pýtať, či ten človek je duševne chorý, alebo nie je. Podľa môjho názoru aj ten záznam svedčí o duševnej chorobe, konkrétne povedané, ako by povedali lekári, o schizofrénii,“ uviedol český prezident s dodatkom, že sám však nie je lekár.

Usudzuje tak však podľa toho, že sa mladý Babiš novinárom zveril s tým, že nevedel, ako dokumenty týkajúce sa kauzy Čapí hnízdo podpisuje. „Duševne zdravý človek vie, čo podpisuje. Ja tiež musím podpisovať stovky dokumentov,“ doplnil M. Zeman.

Podľa prezidenta mladý Babiš nebol unesený na Krym manželom svojej lekárky Petrom Protopopovom. To, že odišiel dobrovoľne, dokladajú podľa neho fotografie premiérovho syna, ktoré zverejnil denník Právo.