Analytici z Dát bez pátosu vyzvali k okamžitému šetreniu plynu podobne, ako to robí rozumná časť Európy.

Na ministerstve počítajú s priemernou zimou

„Vyzývame k uskromneniu sa a k zníženiu štandardu, prípadne k zaplateniu reálnej hodnoty pri službách tam, kde bolo zvykom mať ich lacno – akvaparky, vyhrievané trávniky, sauny, wellnesy, tenisové haly v zime, ľadové štadióny, vysvietené a prekúrené obchodné centrá,“ uvádzajú na príkladoch analytici.

Tí zároveň vo svojom článku varujú, že ak by došlo k zime skôr a bola by studenšia, budeme mať minimálne zásoby nie ku koncu mája, ale ku koncu apríla.

Ak by ale zima prišla veľmi skoro, bola by dlhá a veľmi studená, minimálne zásoby budú podľa analytikov nie ku koncu apríla, ale ku koncu marca.

„Nehovoríme, že plyn nebude, ale budú minimálne zásoby, slabé dodávky a ku koncu marca nemožno povedať, že chladné mesiace sú za nami. Toto nikto nepovedal, lebo v scenároch rátajú na Ministerstve hospodárstva SR asi s priemernou zimou. Ale také nebývajú,“ vyjadrujú sa Dáta bez pátosu.

Ani sveter, ani piecka

Podľa analytikov tak súčasný minister komusi odovzdáva republiku v stave vysokého rizika do budúcich období. „Nie zabezpečené dodávky na najbližšiu zimu, ale veľmi pravdepodobne vyčerpané rezervy plynu veľmi skoro v roku 2023,“ varujú.

Vládu preto vyzvali k riešeniu situácie, modelovaniu najbližších dvoch zím a k takzvanému „stress-testovaniu" modelov.

Podľa nich totiž nemá zmysel hovoriť, že máme dosť plynu na priemernú zimu.

„Ak nezačneme okamžite šetriť každý kubík plynu, tak nám o rok nepomôže ani sveter, ani piecka, a ani elektrický varič,“ uzavreli.

Ďalšie dôležité správy

KK25 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel odchádzajú po druhom a záverečnom dni mimoriadneho summitu prezidentov a premiérov krajín Európskej únie o vojne na Ukrajine a energetickej situácii v EÚ v Bruseli v utorok 31. mája 2022. FOTO TASR/AP
European Council President Charles Michel, centre right, and European Commission President Ursula von der Leyen, centre left, leave the Europa building after an extraordinary meeting of EU
Neprehliadnite

Miliardy eur určené na zmiernenie energetickej krízy v Európe nemusia stačiť