Pre Globálny pakt OSN o migrácii sa M. Lajčák dostal do konfliktu s opozíciou, koaličnou SNS, ale aj s predstaviteľmi Smeru-SD. Kľúčový pre neho bude postoj parlamentu, kde chce SNS presadiť, aby slovenský zástupca nešiel na decembrovú migračnú konferenciu do Marrákešu. Lajčák to považuje za chybu.

„Ak máme otázky a problémy, musíme ich ísť riešiť za rokovací stôl. Tu je situácia, keď mne posielajú odkazy, aby sme, naopak, sedeli za pecou. Takto sa ešte žiadny problém nevyriešil, ak sa zamkneme zvnútra a budeme sa tváriť, že problém neexistuje,“ povedal M. Lajčák.

Naďalej oponuje tým, ktorí dokument OSN o migrácii spochybňujú a podozrievajú. M. Lajčák opätovne poukázal na to, že ide o nezáväznú rezolúciu, akých OSN vydáva stovky. Podľa M. Lajčáka navyše možno dokument prirovnať ku katalógu, ktorým sa môžu krajiny inšpirovať pri riešení migrácie.

Pripomenul, že aj slovenská vláda v utorok (20.11.) schválila na rokovaní dokument o uľahčení prijímania pracovnej sily zo zahraničia. „Nikto neprotestoval, práve naopak. Toto je presne riadená a bezpečná migrácia,“ zdôraznil M. Lajčák.

V relácii Braňo Závodský Naživo opätovne zopakoval, že nemá v úmysle kandidovať za prezidenta SR. „Nikdy som nad tým neuvažoval. Moja práca je diplomacia, zahraničná služba,“ skonštatoval. Nechcel ani komentovať medializované informácie, že predseda Smeru-SD Robert Fico má záujem nahradiť ho na čele slovenskej diplomacie.