Silná vlna koronavírusových infekcií poháňaná variantom omikron by mohla urýchliť koniec pandémie, keďže sa zdá, že spôsobuje menej závažný priebeh a poskytuje ochranu pred variantom delta, vyplýva z výskumu vedcov pôsobiacich v Južnej Afrike.

Laboratórna štúdia použila vzorky získané od 23 ľudí, ktorí sa nakazili variantom omikron v novembri a decembri. Z jej výsledkov vyplynulo, že ľudia, ktorí sa predtým nakazili variantom delta, sa mohli nakaziť omikronom a tí, ktorí sa nakazili kmeňom omikron sa už deltou nenakazili. Pokiaľ ide o nezaočkovaných, výsledky boli nejasné. Nebolo takisto jasné, či sa títo ľudia predtým infikovali, píše Bloomberg.

Hlavná vedecká pracovníčka Svetovej zdravotnej organizácie Soumya Swaminathan zdôraznila, že štúdiou sa preukázalo to, že omikron poskytuje ochranu pred deltou iba u zaočkovaných ľudí. „Infekcia nie je náhradou očkovania,“ Swaminathan napísala na Twitteri.

Zatiaľ čo omikron je výrazne infekčnejší než delta, údaje z nemocníc a o úmrtnosti poukazujú na to, že spôsobuje menej závažné ochorenie. Podľa štúdie, ktorá je aktualizáciou štúdie z minulého roka, môže omikron nahradiť deltu, dodali vedci pod vedením Alexa Sigala z Afrického inštitútu pre výskum zdravia.

Ďalšie dôležité správy

WA 37 Madrid - Zdravotná sestra pripravuje striekačky s vakcínami proti ochoreniu COVID-19 v očkovacom centre v Madride v stredu 1. decembra 2021. Španielsko potvrdilo druhý prípad nákazy novým koronavírusovým variantom omikronom. Pozitívny test mala 61-ročná žena, ktorá sa vrátila v pondelok z dovolenky v Juhoafrickej republike. FOTO TASR/AP 

A nurse prepares vaccines in the Wizink Center, currently used for COVID-19 vaccinations in Madrid, Spain, Wednesday, Dec. 1, 2021. Health authorities in
Neprehliadnite

Účinnosť štvrtej dávky vakcíny je proti omikronu nízka, potvrdila izraelská štúdia