Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že vojne s Ruskom by sa predišlo, keby jeho krajina bola predtým členom Severoatlantickej aliancie. Povedal to počas videohovoru so študentmi z parížskej univerzity Sciences Po. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a denníka The Guardian.

„Ak by Ukrajina bola pred vojnou súčasťou NATO, nebola by vojna," povedal Zelenskyj prítomným študentom.

Ako pripomenul Reuters, ruský prezident Vladimir Putin opakovane vyhlásil, že riziko, že sa Ukrajina stane členom Aliancie, viedlo k invázii v susednej krajine, ktorá sa začala pred viac ako dvoma mesiacmi.

Ukrajine dochádza trpezlivosť

Ukrajinský prezident takisto varoval, že Kyjevu dochádza trpezlivosť viesť rozhovory s Ruskom vzhľadom na pribúdajúce dôkazy o zverstvách spáchaných ruskými silami v jeho krajine.

„S každou novou Bučou, s každým novým Mariupolom, s každým novým mestom, kde sú desiatky mŕtvych ľudí, prípady znásilnení, s každým novým zverstvom sa vytráca chuť a možnosť vyjednávať, ako aj možnosť riešiť túto otázku diplomatickým spôsobom," povedal.

Zelenskyj tiež povedal, že chce obnoviť územnú celistvosť Ukrajiny skôr, ako skončí vojna s Ruskom. „Keď získame späť všetko, čo nám patrí, ukončíme to," dodal.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prichádza na stretnutie s predsedníčkou americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovou v Kyjeve 30. apríla 2022. FOTO TASR/AP

In this image released by the Ukrainian Presidential Press Office on Sunday, May 1, 2022, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy arrives for his meeting with U.S. Speaker of the House Nancy Pelosi in Kyiv, Ukraine, Saturday, April 30, 2022. Pelosi, second in line to the presidency after the vice president, is th
Neprehliadnite

Bojujú proti kedysi druhej najsilnejšej armáde. Zelenskyj vyzdvihol „nadľudskú“ silu Ukrajincov