Pomenovať a zahanbiť je prvým krokom, ako možno niekoho presvedčiť k väčšej zodpovednosti, píše v článku portál Big Think a upriamil pozornosť na kontroverznú mapu. Len sto svetových spoločností vyrába vyše 70 percent všetkých skleníkových plynov. Tieto spoločnosti majú svojich generálnych riaditeľov, ktorí sú súčasťou veľmi špecifického zoznamu ľudí najväčšmi škodiacich planéte.

Viac ako 50 percent všetkých emisií od roku 1988 v skutočnosti tvorí len prvých 25 subjektov na zozname – Aramco, Gazprom, ExxonMobil, Shell, BP, Chevron, Total, Petrobras, Lukoil, RioTinto, ale aj Čína či Rusko so svojou štátnou produkciou uhlia.

Aj priatelia môžu za to, že sme tuční a 100 ľudí, ktorí najviac ničia planétu

Zdroj: Decolonial Atlas

Portál však poukazuje, že týmto spoločnostiam sa darí len preto, že spotrebitelia kupujú ich produkty. Treba upozorniť, že dopyt po energiách je relatívne nepružný – väčšina ľudí nemôže jazdiť bez paliva alebo vykurovať domy.

Aby sa tiež zachovala spravodlivosť, Big Think pripomína, že generálni riaditelia sa riadia rozhodnutím väčšiny akcionárov. Keď sa im predostrie dilema „zisk alebo planéta“, výsledok je pomerne jednoduché predvídať. Medzi akcionárov patria veľkí inštitucionálni investori, často anonymní, či národné vlády.

Aj priatelia môžu za to, že sme tuční a 100 ľudí, ktorí najviac ničia planétu

Zdroj: TASR / AP

Priatelia formujú našu osobnosť

Asi viacero z vás nebude súhlasiť, keď napíšeme, že to kým sme

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa