Európsky výrobca lietadiel Airbus predpokladá, že v najbližších dvoch rokoch zníži produkciu a dodávky o 40 percent. Dôvodom je pandémia nového koronavírusu, ktorá obmedzila leteckú dopravu a znížila tak dopyt po nových lietadlách. Uviedol to pre pondelkové vydanie nemeckého denníka Die Welt šéf Airbusu Guillaume Faury.

„Nemôžeme sa odstrihnúť od vývoja, ku ktorému dochádza v aerolíniách," povedal G. Faury s tým, že spoločnosť v tomto a budúcom roku najnovšie predpokladá zníženie výroby a dodávok o 40 percent. Pôvodne firma počítala s poklesom zhruba o 30 percent.

korona, virus, kriza
Neprehliadnite

Koronavírus dotlačil na pokraj krachu vyše 15-tisíc firiem. Aj ďalšie sa rúcajú

Veľký počet vyrobených lietadiel stále na svoju dodávku čaká. Dôvodom je, že mnohé letecké spoločnosti, ktoré v dôsledku karanténnych opatrení nemôžu využívať všetky svoje stroje, požiadali o odklad dodávok nových lietadiel. Ako povedal Faury pre Die Welt, ktorý citovala agentúra DPA, až ku koncu roka 2021 počíta Airbus s návratom k pôvodnému rozsahu produkcie a dodávok.

Obmedzovanie výroby sa odrazí aj na počte pracovných miest.  G.Faury plánuje presný rozsah prepúšťania oznámiť koncom júla po tom, ako znižovanie počtu zamestnancov prerokuje s odbormi. Očakáva sa, že redukcia počtu pracovných pozícií sa dotkne približne 15-tisíc zamestnancov v divízii dopravných lietadiel. V tej pracuje celkovo 90.000 zamestnancov. Napriek zníženiu produkcie budú fungovať všetky výrobné linky. „Aj naďalej budeme vyrábať všetky modely, iba pomalším tempom," povedal G. Faury.