Európsky výrobca lietadiel Airbus plánuje zrušiť celosvetovo zhruba 15-tisíc pracovných miest, z toho väčšinu v domovskom Francúzsku a Nemecku. 

Heinz Hermann Thiele
Neprehliadnite

Lufthansa je z najhoršieho vonku. Mohol ju potopiť 79-ročný nemecký miliardár

Spoločnosť sídliaca v Toulouse oznámila, že začala rokovania so sociálnymi partnermi, pričom dohodu plánuje dosiahnuť do jesene. Ako uviedla agentúra DPA, približne dve tretiny z plánovaného počtu zruší Airbus v Nemecku a vo Francúzsku.

V domovskej krajine by malo zaniknúť 5-tisíc miest a v Nemecku 5 100. Okrem týchto miest však v Nemecku ruší Airbus aj 900 pozícií v rámci divízie Premium AEROTEC, na čom sa už vedenie s odbormi dohodlo. V Nemecku tak v dôsledku krízy spôsobenej novým koronavírusom zruší Airbus celkovo 6-tisíc pracovných pozícií. Okrem toho firma plánuje zoškrtať zhruba 1 700 pracovných miest v Británii a 900 v Španielsku. Zostávajúcich 1 300 miest zredukuje spoločnosť v ďalších krajinách sveta.

Zotavenie bude trvať roky

„Airbus čelí najväčšej kríze, akú kedy toto odvetvie zaznamenalo," uviedol v oznámení šéf Airbusu Guillaume Faury. Podľa spoločnosti sa letecká doprava do roku 2023 na úroveň spred nástupu pandémie nedostane a je možné, že k tomu dôjde až v roku 2025, takže Airbus musí prijať ďalšie opatrenia, aby dôsledky krízy zvládol.

Redukciu pracovných miest, s ktorou chce začať na jeseň, plánuje spoločnosť dokončiť najneskôr v lete budúceho roka, uviedla agentúra AP. Oznámených 15-tisíc pozícií predstavuje viac než 10 percent z celkového počtu 135-tisíc zamestnancov Airbusu. Väčšinu miest chce firma zrušiť formou dobrovoľného odchodu a odchodu do dôchodku, nemôže však vylúčiť ani prepúšťanie.

korona, virus, kriza
Neprehliadnite

Koronavírus dotlačil na pokraj krachu vyše 15-tisíc firiem. Aj ďalšie sa rúcajú

Už skôr vedenie Airbusu informovalo, že v dôsledku pandémie zníži v najbližších dvoch rokoch produkciu a dodávky oproti pôvodným plánom o 40 percent. S návratom k pôvodnému rozsahu produkcie a dodávok počíta Airbus až ku koncu roka 2021.

Výrobca lietadiel nie je jediný, ktorý pocítil vplyv pandémie na letecký sektor. Ako v utorok (30. 6.) informovala agentúra AFP, aerolínie Air France zrušia do konca roka 2022 zhruba 7 500 pracovných pozícií. Miesta plánuje rušiť aj regionálna letecká spoločnosť Air France Hop. Tá predpokladá, že počet zamestnancov zníži približne o 1 000.

V prípade Airbusu sa však francúzske ministerstvo hospodárstva domnieva, že oznámený počet rušených pozícií je príliš vysoký a firma by to mala prehodnotiť. V tejto súvislosti ministerstvo poukázalo na záchranný balík francúzskej vlády pre letecký priemysel v hodnote 15 miliárd eur. Očakáva, že Airbus pomoc využije na to, aby rozsah redukcie pracovných miest obmedzil. Najmä počet ľudí, ktorí z firmy budú musieť odísť nedobrovoľne, by mal byť čo najmenší, uviedlo ministerstvo.