Potravinári môžu vypĺňať dotazník, na základe ktorého im Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR poskytne mimoriadnu finančnú pomoc v aktuálnej situácii extrémneho zdražovania. Na pomoc je vyčlenených 8 miliónov eur. Informoval o tom odbor komunikácie MPRV.

Rast cien výrobných vstupov

,,Na ministerstve si uvedomujme, v akej ťažkej situácii sa naši producenti potravín nachádzajú, keď im z týždňa na týždeň narastajú ceny výrobných vstupov. Táto mimoriadna pomoc je len jednou z radu opatrení a podporných schém, ktoré pripravujeme a postupne ich budeme spúšťať, aby sme adresne a efektívne pomohli podnikom s nárastom cien energií a komodít," povedal minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽANO).

Dotazník bude podľa MPRV prístupný na stránke Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra (NPPC) do 31. mája.

V dotazníku vyplní oprávnená osoba z potravinárskeho podniku svoje základné údaje, informácie o aktuálnom stave a zameraní ich výroby, technickej a technologickej vybavenosti, energetických a surovinových potrebách podniku, pláne a potrebách modernizácie, o produkcii odpadov, stavoch a štruktúre zamestnancov a vplyve pandémie na prevádzku.

Plánovanie a nastavovanie podpory

Vďaka poskytnutým údajom bude vedieť MPRV efektívnejšie plánovať a nastavovať podporu pre potravinársky priemysel. Uvedené údaje sa tiež využijú pri zhodnocovaní efektívnosti spracovateľského priemyslu na Slovensku.

Pomoc sa podľa agrorezortu vyplatí tým podnikom, ktoré kompletne vyplnia a odošlú dotazník a vyžadované prílohy, ich hlavným predmetom činnosti je výroba potravín, minimálne dve výrobné fázy sa realizujú v prevádzkach na Slovensku a k dňu odoslania dotazníka majú viac ako dva roky. Zároveň musia zamestnávať minimálne jedného zamestnanca v trvalom pracovnom pomere a musia mať vyrovnané záväzky voči štátu.

MPRV dodalo, že po uzavretí dotazníkov 31 . mája sa informácie vyhodnotia a mimoriadna pomoc bude zaslaná oprávneným potravinárom do konca júla.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister poľnohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽANO) počas tlačovej konferencie na tému Rozbili sme gang, ktorý obchodoval s certifikátmi na export tovaru v Bratislave vo štvrtok 17. februára 2022. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Potravinári podľa Vlčana bojujú so zdedenou slabou konkurencieschopnosťou