„To, čo sa deje po parlamentných voľbách, dokazuje, že hlboký morálny úpadok nebola žiadna fikcia, ale tvrdá realita,“ vyhlásil v úvode tlačovej konferencie v Nitre minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽaNO). Dianie v Agrokomplexe je podľa neho ukážkou toho úpadku, ktorý má byť aj v ďalších z 20 podnikov patriacich pod ministerstvo.

„Niektoré trestné oznámenia už išli, aj v iných súvislostiach. Tento proces pokračuje a ja som presvedčený, že potrebujeme poznať pravdu. Nie preto, aby sme mali v očiach krv, ale aby sme nastavili tie procesy inak.“

Pre koronavírus sa medzinárodný veľtrh Nábytok a bývanie v Nitre presúva na iný termín. Rozhodlo o tom vedenie štátneho podniku agrokomplex Národné výstavisko. Pôvodne sa mal veľtrh konať od 10. do 15. marca. Nový termín konania veľtrhu bude oznámený podľa vývoja situácie.  Na snímke nákladná vrátnica. FOTO TASR - Henrich Mišovič
Neprehliadnite

Novým riaditeľom štátneho podniku Agrokomplex bude Róbert Kanás

Dianie v Agrokomplexe v posledných takmer dvoch rokoch, teda od roku 2019 po marec tohto roka, keď boli parlamentné voľby, skúmalo protikorupčné oddelenie, ktoré minister zriadil v lete.

„Obrovské prostriedky, ktoré sa vložili do tohto podniku, išli navnivoč. Tento štátny podnik, čo sa týka hospodárskeho výsledku, ešte v polovici roka 2018 prosperoval. Avšak po nástupe pána riaditeľa Borsuka z SNS (Branislav Borsuk, nominant SNS a kandidát SNS v parlamentných voľbách 2020, pozn. TREND) sa začali diať veci, ktoré sú nepochopiteľné a ktoré ukazujú, že ten hlboký úpadok, ktorý som spomínal, mal veľmi konkrétne dimenzie práve v tomto štátnom podniku,“ vysvetlil dôvody zvoleného časového ohraničenia vykonanej kontroly J. Mičovský.

„Som presvedčený, že tie odhalenia, ktoré boli zistené, sú naozaj veľmi vážne a trestné oznámenia, ktoré už boli podané, budú mať veľmi vážne dôsledky,“ predpovedal minister.

Bývalé vedenie podozrieva ministerská kontrola z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, machinácií pri verejnom obstarávaní a z legalizácie príjmov z trestnej činnosti.

Na snímke minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský počas tlačovej konferencie v priestoroch Národného výstaviska Agrokomplex, štátny podnik v Nitre.
Zdroj: TASR – Henrich Mišovič
Na snímke minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský počas tlačovej konferencie v priestoroch Národného výstaviska Agrokomplex, štátny podnik v Nitre.

Rozdeľovanie zákaziek

Najzávažnejším zistením kontroly bolo podľa povereného vedúceho protikorupčného oddelenia ministra pôdohospodárstva Adriána Macka rozdeľovanie zákaziek na menšie časti, aby sa vyhli prísnejšiemu postupu vo verejnom obstarávaní. Tým pádom mohlo bývalé vedenie zadávať zákazky napriamo, iba po prieskume trhu.

„Stavebné zákazky, ktoré spolu súviseli, boli rozdelené na čiastkové. Aký bol cieľ tohto konania? To nechávam ako rečnícku otázku,“ uviedol A. Macko. Ako jeden z príkladov spomenul rekonštrukciu hlavného vstupu do výstaviska v hodnote 580-tisíc eur, ktorú bývalé vedenie rozdelilo na päť častí.

Zákazky na rekonštrukcie rozdeľovalo bývalé vedenie aj tak, že cez jednu objednalo stavebné práce a cez ďalšiu materiál potrebný na ich vykonanie.

Kontrolóri z ministerstva si tiež všimli, že v súťažiach k stavebným zákazkám dochádzalo k rotácii rovnakých, podľa A. Macka „pravdepodobne spriaznených“, firiem. V jednej množine išlo o stavebné práce, v druhej o nákup tovarov, služieb a strojov.

Napríklad stavebná firma AB-Stav z Malého Cetína pri Nitre mala v Agrokomplexe za posledných 12 mesiacov pred voľbami zákazky za vyše 1,8 milióna eur. S celkovým vlaňajším obratom šesť miliónov eur tak tvorili zákazky od Agrokomplexu významnú časť príjmov firmy, ktorá je inak v strate.

Portál Aktuality si vlani všimol prepojenie firmy AB-Stav na stranu Most-Híd, pretože konateľ Alexander Borbély v minulosti daroval tejto strane desaťtisíc eur a stavbyvedúci vo firme je regionálnym funkcionárom strany. Na telefonické otázky novinárov vtedy nechcel odpovedať priamo, až napokon komunikáciu ukončil. TREND A. Borbélyho oslovil e-mailom, správu budeme o odpoveď aktualizovať. Strana Most-Híd reagovala, že disponuje iba medializovanými informáciami, ktoré ak sa potvrdia „bude konať“.

Drahé a nepotrebné tovary a služby

Ak minister hovorí o podozrení na tunelovanie štátneho podniku, je to aj na základe toho, že si štátny podnik objednával služby, ktoré si vedel zabezpečiť vo vlastnej réžii. Napríklad bezpečnostný orez stromov v areáli výstaviska za takmer 70-tisíc eur alebo sadbové úpravy. „Aj zamestnanci Agrokomplexu nám potvrdili, že tieto práce dokážu zrealizovať sami a nepotrebujú k tomu externé firmy,“ povedal vedúci kontroly A. Macko.

Za nepotrebný a nehospodárny označili kontrolóri z ministerstva aj nákup gastroprívesov, spolu za vyše 66-tisíc, ktoré buď vyrobili zatiaľ iba stratu, alebo neboli vôbec použité.

Na snímke Adrián Macko, poverený výkonom funkcie vedúceho protikorupčného oddelenia MPRV SR počas tlačovej konferencie v priestoroch Národného výstaviska Agrokomplex, štátny podnik v Nitre.
Zdroj: TASR – Henrich Mišovič
Na snímke Adrián Macko, poverený výkonom funkcie vedúceho protikorupčného oddelenia MPRV SR počas tlačovej konferencie v priestoroch Národného výstaviska Agrokomplex, štátny podnik v Nitre.

Relaxpark na cudzom

Podľa A. Macka sa účelového rozdelenia zákazky Agrokomplex pod bývalým vedením B. Borsuka dopustil aj v prípade vlaňajšej výstavby tzv. „relax parku“, teda oddychovej zóny v areáli.

Zákazka spolu za 411-tisíc eur bola rozdelená na tri časti, výstavbu relax parku, výstavbu cyklocesty a móla. „Všetky boli vybudované na cudzích pozemkoch, bez stavebného povolenia a kolaudačného rozhodnutia,“ konštatoval vedúci protikorupčného oddelenia ministra.

Súčasný riaditeľ Agrokomplexu Robert Kanás potvrdil, že skúmajú možnosť dodatočne park zlegalizovať. „Analyzujeme možnosti, sme v rokovaní s mestom a budeme sa snažiť ho zachrániť, ale musí to, samozrejme, dávať zmysel,“ dodal R. Kanás.

Exriaditeľ obvinenia odmieta

Bývalý generálny riaditeľ Agrokomplexu Branislav Borsuk so závermi kontroly nesúhlasí a podozrenia z nehospodárnosti a machinácií odmieta. „Budem ich relevantne vysvetľovať, až kým nedôjde k očisteniu môjho mena. Pán minister Mičovský hľadá, žiaľ, osočovaním druhých všetky spôsoby na prekrytie svojej nekompetentnosti,“ bráni sa exriaditeľ.

Tvrdí, že vie preukázať potrebu objednania externej firmy na orez stromov, pretože tieto náročné výškové práce by záhradníčky zamestnané v podniku nevedeli vôbec realizovať. Obhajuje aj potrebu nákupu gastroprívesov, s ktorými chceli počas výstav vo vlastnej réžii konkurovať externým predajcom v stánkoch, najmä kvalitou. „Gastrovozíky prerušili svoju činnosť pre zákaz výstav spojených s pandémiou, hovoriť preto o ich strate je prinajmenšom nekompetentné,“ tvrdí B. Borsuk.

Branislav Borsuk, Gabriela Matečná a Peter Pellegrini
Neprehliadnite

Exriaditeľ Agrokomplexu a nominant SNS Borsuk odmieta obvinenia ministra Mičovského

 

Relax park bol zas podľa Borsuka zrealizovaný na spevnenej ploche zhorenej Stredoslovenskej koliby, ktorá robila veľmi zlý dojem vo výstavisku niekoľko rokov. „A hlavne bola mimoriadne nebezpečná pre návštevníkov výstaviska. Na základe ohlášky boli zrealizované záhradnícke úpravy a vytvorené plážové ihrisko a ohniská. Vyjadrenia o stavebnom povolení sú preto nepravdivé,“ dodal Borsuk.

Zdroj: archív Agrokomplex
"Relax park" Agrokomplex v Nitre

Bývalý riaditeľ trvá na tom, že výstavisko zdedil v polorozpadnutom stave, pravdepodobne účelovo schátrané, a tým dlhodobo pripravované na privatizáciu do súkromných rúk.

„Preto chápem, že aj aktuálnemu vedeniu prekáža, že sme zhodnotili majetok štátneho podniku o približne štyri milióny eur. Možno aj práve preto sa v Nitre šíria informácie o záujme sprivatizovať Agrokomplex aktuálnou politickou garnitúrou,“ vyhlásil bývalý generálny riaditeľ Agrokomplexu.

Slovenská národná strana (SNS), ktorej bol B. Borsuk nominantom, sa ho priamo nezastala, ale tvrdí, že ide o politický boj. „Účelové politické tlačové besedy vládnej koalície SNS nebude komentovať. Nedisponujeme žiadnymi relevantnými ani oficiálnymi informáciami o predmetnej záležitosti. Bolo by minimálne etické, aby minister Mičovský dal aspoň priestor sa svojim predchodcom vyjadriť a nahliadnuť do dokladov skôr, než ich odsúdi v priamom prenose,“ reagovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová.

O Agrokomplex chceme zabojovať

Súčasný riaditeľ Agrokomplexu Robert Kanás však zhrnul, že kontrola našla spolu 56 zistení, ktoré sú predmetom trestného oznámenia na NAKA a milióny nehospodárne využitých eur. „Nezmyselné koncepcie, bez návratnosti.“

Na snímke Róbert Kanás, riaditeľ štátneho podniku agrokomplex Národné výstavisko počas tlačovej konferencie v priestoroch Národného výstaviska Agrokomplex, štátny podnik v Nitre.
Zdroj: TASR – Henrich Mišovič
Na snímke Róbert Kanás, riaditeľ štátneho podniku agrokomplex Národné výstavisko počas tlačovej konferencie v priestoroch Národného výstaviska Agrokomplex, štátny podnik v Nitre.

Agrokomplex aktuálne podľa neho potrebuje stabilizovať svoju finančnú situáciu, pretože po bývalom vedení vraj našiel na účte výstaviska peniaze len na jeho dvojmesačnú prevádzku. Koncom vlaňajška si pritom vzalo výstavisko ešte za bývalého vedenia úver 4 milióny eur. Z takmer stotisícového zisku sa za rok 2019 dostalo do straty 800-tisíc eur.

R. Kanás pripomenul, že štátne výstavisko pre pandémiu a s ňou spojený zákaz výstav už prišlo o 90 percent tržieb, čo je doposiaľ 20 miliónov eur. V najbližší dňoch chce iniciovať stretnutia s príslušnými ministerstvami a hľadať spôsoby, ako túto recesiu riešiť. „My sme pripravení zabojovať o osud národného výstaviska a opäť ho vrátiť ľuďom. Nielen potrebám štátu, ale aj širokej verejnosti. Určite sa chceme pozrieť aj na konferenčnú činnosť. Možnosť priniesť do nitrianskeho areálu celoslovenské konferenčné centrum, pretože tento segment je v porovnaní s okolitými krajinami značne poddimenzovaný,“ nepriamo reaguje na obvinenia so zámeru privatizácie Agrokomplexu jeho aktuálny riaditeľ.