Holding Agrofert prostredníctvom twitteru vyzýval niektorých poslancov Európskeho parlamentu, aby hlasovali proti rezolúcii kritizujúcej konflikt záujmov českého premiéra Andreja Babiša. Uviedlo to v utorok niekoľko europoslancov.

Vyjadrenie Agrofertu sa ČTK snaží získať. Organizácia Transparency International (TI) postup holdingu kritizovala. Očakáva sa, že veľká väčšina europoslancov pri stredajšom hlasovaní uznesenie schváli.

Konflikt záujmov

Pripravená rezolúcia EP vychádza z aprílovej konečnej audítorskej správy Európskej komisie, podľa ktorej je Babiš v konflikte záujmov, lebo naďalej ovláda Agrofert, ktorý vložil do zverenských fondov.

Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) odcestoval vo štvrtok ráno na svoju prvú oficiálnu zahraničnú cestu v pozícii predsedu vlády SR. Podľa tradície viedla do Českej republiky. V rámci návštevy sa najprv stretol s prezidentom ČR Milošom Zemanom na zámku v Lánoch. Následne sa v Kramářovej vile v Prahe stretol s predsedom vlády ČR Andrejom Babišom. Na snímke slovenský premiér Eduard Heger (vľavo) a český premiér Andrej Babiš počas stretnutia v Prahe 15. apríla 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Babiš žiada Slovensko o uznávanie českých testov na Covid-19

Holding preto nemá podľa audítorov nárok na dotácie zo štrukturálnych fondov EÚ. Český premiér s týmto záverom nesúhlasí a tvrdí, že prevedením firmy do fondov vyhovel českému zákonu o konflikte záujmov.

Europoslanci chcú podľa návrhu uznesenia vyzvať české úrady, aby začali Babišovu situáciu efektívne riešiť. Komisia by zase podľa nich mala voči Česku uplatniť nové pravidlo, ktoré umožňuje zastaviť prísun únijných peňazí do krajín, ktoré účinne nepostupujú proti korupcii či konfliktu záujmov.

Paradoxná situácia

Podľa nemeckého zeleného europoslanca Daniela Freunda sa Agrofert snažil pred hlasovaním zákonodarca presvedčiť, že premiér žiadny konflikt záujmov nemá.

,,Čudujem sa: ak nemajú ŽIADNE napojenie na Babiša, prečo po ma chcú, aby som hlasoval PROTI rezolúciu?" napísal dlhodobý kritik Babišovho prístupu Freund na twitteri, kde zverejnil aj text výzvy. Podľa bruselského webu Politico našlo ,celkom podivnú" správu na svojich Twitterových účtoch ,,niekoľko poslancov".

Na snímke český premiér Andrej Babiš počas tlačovej konferencie po stretnutí premiérov krajín V4 v poľskom meste Lublin 11. septembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Polícia navrhla obžalobu Babiša v kauze Čapí hnízdo

Väčšina európskych zákonodarcov sa dlhodobo stavia k situácii predsedu českej vlády kriticky. Europarlament už vlani veľkou väčšinou hlasov schválil podobné uznesenie vyzývajúce Babiša, aby sa konfliktu záujmov zbavil.

Postup firmy v utorok označila za nepatričný organizácia Transparency, ktorá audit firiem okolo Babiša iniciovala. ,,Dlhodobé ignorovanie konfliktu záujmov zo strany premiéra nás dostalo do paradoxnej situácie, kedy koncern, ktorý s premiérom nemá mať nič spoločné, ho neštandardným poloverejným spôsobom bráni priamym oslovovaním konkrétnych politikov," uviedol vedúci analytik TI SR Milan Eibl.