Zámer prevziať díviziu spoločnosti Esin Group zameranej na agrosektor oznámila skupina Sanagro ešte vlani v novembri. Aktuálne však Tomáš Kohút, generálny riaditeľ spoločnosti Sanagro informuje, že predaj zrušili. „Rokovania o prevzatí trvali viac ako rok a nakoniec stroskotali na konečnom finančnom vysporiadaní. Naďalej teda budeme fungovať ako dve samostatné obchodné spoločnosti,“  vyhlásil.

Sanagro mohlo kúpou poľnohospodárskej časti Esinu zväčšiť svoj rozsah obhospodarovanej pôdy z 18,8 tisíc hektára na na 31-tisíc hektárov, rozšíriť svoje pôsobenie aj na východné Slovensko a stať sa tretím domácim najvýznamnejším hráčom medzi veľkofarmármi.

Ročne Sanagro dopestuje 35-tisíc ton obilnín a olejnín, 20-tisíc ton krmovín pre 5 200 kusov dobytka a 700 oviec. Mesačne desať fariem spoločnosti Sanagro vyprodukuje vyše milión litrov kravského mlieka. Zamestnáva 280 ľudí.

Macho Emil, Agropodnik, Trnava
Neprehliadnite

Šéf poľnohospodárov: Ak sa zavrú hranice, zemiakov máme na dva týždne

Esin Group sa sa stala známou kvôli konfliktom o pôdu s východoslovenským farmárom Františkom Oravcom, na ktorú si obe strany sporu pýtali podporu . Tú štát pre takzvané križovanie dotácií nevyplatil a využívanie spornej pôdy zablokoval predbežným opatrením súd. Obe strany sa navzájom obviňujú z vydierania a zastrašovania, na poliach malo dôjsť aj k fyzickým útokom. Spory riešila aj polícia.

Skupinu Sanagro financuje J&T cez správcovskú spoločnosť Sandberg Capital. Martin Vajdička, ktorý je v Sandberg Capital zodpovedný za investície v agrosektore, vlani pre Denník N pripustil, že Esin chce predať farmy zrejme pre vysokú zadlženosť a aj pre spor s Františkom Oravcom. „Spolumajitelia Esin group sú z konfliktu unavení a kazí im meno, ktoré je v poľnohospodárstve, a celkovo v biznise, extrémne dôležité. Preto sa rozhodli z agrosektora odísť,“ uviedol. Finančná skupina J&T financuje aj Esin Group. Banka J&T je jedným z jej veľkých veriteľov.