Sudca v americkom Chicagu zrušil matke právo stretávať sa s jej 11-ročným synom, pretože sa odmietla zaočkovať proti koronavírusu, informoval denník The Guardian. Stalo sa to ešte 11. augusta, pričom v pondelok 30. augusta ďalšie médiá informovali, že sudca svoje rozhodnutie čiastočne zmenil, takže žena sa môže so synom stretnúť.

Podľa Guardianu pôvodne v „bezprecedentnom rozsudku" sudca okresu Cook tvoriaceho centrum metropolitnej oblasti Chicaga uviedol, že 39-ročná Rebecca Firlitová, ktorá má spoločnú starostlivosť o svojho syna so svojím exmanželom, neuvidí chlapca dovtedy, kým sa nezaočkuje.

„Bola som zmätená, pretože to malo byť len o výdavkoch a výživnom na dieťa," povedala Firlitová pre noviny Chicago Sun-Times o virtuálnom súdnom pojednávaní, ktoré sa konalo začiatkom tohto mesiaca.

Nad rámec predmetu sporu

„Jedna z prvých vecí, ktoré sa ma pýtal cez Zoom, bola, či som bola alebo nebola očkovaná, čo ma rozhodilo a spýtala som sa, ako to súvisí s pojednávaním. Povedal: 'Ja som sudca a ja rozhodujem o vašom prípade'," uviedla Firlitová. 

Poznamenala, že v minulosti mala nežiaduce reakcie na očkovacie látky a jej lekár jej odporučil nenechať sa očkovať, pretože „to predstavuje riziko".

Firlitovej právnička Annette Fernholzová oznámila, že podala právnu námietku na štátny odvolací súd s tým, že chlapcov otec sa o takýto verdikt nesnažil. „Súd prvého stupňa zjavne prekročil svoje právomoci v súvislosti s pozastavením rodičovského času matky, keďže otázkou pred súdom bolo výživné na dieťa," uviedla Fernholzová vo vyhlásení.

Podľa Firlitovej bol jej syn rozrušený, že ju nemohol vidieť, a plakal, keď telefonovali. „Myslím si, že je to zlé. Myslím si, že to rozdeľuje rodiny. A myslím si, že nie je v najlepšom záujme môjho syna, aby bol preč od svojej matky," povedala ešte pred zrušením verdiktu..

Rozsudok zmenil

Sudca James Shapiro napokon v pondelok zmenil svoje predchádzajúce rozhodnutie, ktorým zrušil matke právo stretávať sa so synom pre jej odmietanie dať sa zaočkovať proti koronavírusu. Umožní jej napokon svojho syna vidieť, informovala televízia FOX 32 Chicago.

„Sudca Shapiro práve vydal príkaz na zrušenie častí svojho predchádzajúceho rozhodnutia z 11. augusta, aby Rebecca Firlitová mohla opäť vidieť svojho syna,“ uviedla pre FOX 32 Chicago právnička Annette Fernholzová.

„Môj syn mi chýba viac ako čokoľvek. Bolo to veľmi ťažké. Nevidela som ho od 10. augusta,“ povedal Firlitová v exkluzívnom rozhovore pre FOX 32 Chicago.

Za očkovanie kratší trest

The Guardian píše aj o tom, že zatiaľ čo išlo zrejme o prvý prípad, keď sudca využil nevakcináciu na uloženie represívneho opatrenia, iní sudcovia využívajú očkovanie ako stimul alebo odmenu.

Napríklad páchateľom menších kriminálnych činov v štáte Georgia boli ponúknuté kratšie tresty, ak sa nechajú zaočkovať. V New Yorku sudcovia požadovali očkovanie v niektorých dohodách o vine a treste alebo pre obžalovaných, ktorí žiadali prepustenie na kauciu.

Kontrola covid pasov v prevádzkach reštaurácie a kaviarni v susednom Rakúsku.
Neprehliadnite

Bonusy pre očkovaných nie sú v poriadku. Neočkovaní môžu ľahko vysúdiť odškodné