Veľký zelený múr, ktorý vyrastá v Afrike od roku 2008, má slúžiť na regeneráciu polosuchého severného regiónu Sahel, aby sa zabránilo rozširovaniu Sahary na juh.

Ako uvádza Martin Armstrong zo spoločnosti Statista, myšlienkou je vysadiť milióny stromov na páse dlhom asi 8-tisíc km a šírke 15 km, ktorý prechádza cez africký kontinent od Senegalu po Džibuti. Pre lepšiu predstavu o rozsahu projektu, plánovaná trasa je takmer taká dlhá ako vzdialenosť medzi Parížom a Pekingom (8 200 km), upozornil portál zerohedge.com.

Infographic: The Great Green Wall Begins to Rise | Statista You will find more infographics at Statista

Okrem snahy obnoviť 100 miliónov hektárov degradovanej pôdy do roku 2030 je cieľom Veľkého zeleného múru zachytiť 250 miliónov ton uhlíka. Zaistiť sa tak má aj potravinová bezpečnosť a v neposlednom rade je cieľom vytvoriť milióny pracovných miest v postihnutých regiónoch.

V súčasnosti je tento ambiciózny projekt podľa najnovších odhadov dokončený len na 15 percent. Nedávno však padol prisľúb na medzinárodnej úrovni na približne 20 miliárd dolárov, aby sa projekt posunul vpred.  

Do snáh o ekologickú obnovu je zapojených jedenásť krajín v pásme Sahelu. Za desaťročie od spustenia projektu však významne prispelo len niekoľko z nich. V období rokov 2008-2019 to bola Etiópia, kde sa podarilo obnoviť viac ako polovicu pôdy. Nasledovali Niger (20 percent), Eritrea (15 percent) a Senegal (3 percentá).

Ďalšie dôležité správy

V chorvátskom hlavnom meste Záhreb sa v piatok zrútil dron ruskej výroby. Spôsobil silný výbuch.
Neprehliadnite

Dron letel bez povšimnutia cez tri štáty NATO, kým sa nezrútil. Chorváti vinia NATO