Afrika urgentne potrebuje 20 miliónov dávok vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, aby sa zaistilo, že sa u obyvateľov zaočkovaných prvou dávkou tejto očkovacej látky dodrží osem-, respektíve 12-týždňový interval na podanie druhej dávky. Uviedla to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), z ktorej vyhlásenia citovala v piatok agentúra AFP.

Podľa štvrtkového vyjadrenia WHO africké krajiny naliehavo potrebujú ďalších 200 miliónov dávok akejkoľvek vakcíny proti covidu, aby sa im do septembra podarilo zaočkovať aspoň desať percent populácie tohto kontinentu.

Do Afriky doposiaľ dorazilo len približne 28 miliónov dávok vakcín proti covidu od rôznych výrobcov, čo v prepočte na množstvo obyvateľov predstavuje menej ako dve dávky na 100 ľudí. Celosvetovo však bolo podaných už zhruba 1,5 miliardy dávok proticovidových vakcín, píše AFP.

WA 20 Berlín - Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok odpovedá na otázky novinárov počas spoločnej tlačovej konferencie s jeho nemeckým rezortným kolegom Heikom Maasom pred spoločným rokovaním na pôde ministerstva zahraničných vecí v Berlíne v utorok 27. apríla 2021. FOTO TASR/AP 


Slovakian Foreign Minister Ivan Korcok attends a news conference with his counterpart from Germany Heiko Maas prior to a meeting at the foreign ministry in Berlin, Germany, Tuesday, April 27, 2021. (AP Phot
Neprehliadnite

Česko, Maďarsko a Rakúsko budú uznávať slovenské očkovacie certifikáty, informuje Korčok

,,Afrika teraz potrebuje vakcíny. Akákoľvek prestávka v očkovaní bude viesť k stratám na životoch i k strate nádeje," uviedla riaditeľka WHO pre Afriku Matshidiso Moetiová. Podľa nej je ale príliš skoro na to povedať, či je Afrika na pokraji tretej vlny pandémie. ,,Vieme, že prípadov pribúda a hodiny tikajú, preto naliehavo apelujeme na krajiny, ktoré už zaočkovali svoje najrizikovejšie skupiny obyvateľov, aby sa čo najrýchlejšie podelili o zásoby protikoronavírusových vakcín".

Pomoc s dodávkami vakcín najchudobnejším krajinám už prisľúbili EÚ, Spojené štáty či Francúzsko. Paríž už daroval Mauritánii, bývalej francúzskej kolónii, viac ako 31-tisíc dávok očkovacích látok. Ďalších 500-tisíc dávok pošle do Afriky v najbližších týždňoch.