Afrika bude zrejme najdôležitejším partnerom Európy v snahe zvýšiť dodávky energie z obnoviteľných zdrojov a prejsť na ekologický vodík, uviedol v rozhovore pre Euractiv podpredseda Európskej komisie a komisár pre klímu Frans Timmermans.

Zatiaľ čo Európa zvyšuje svoju domácu produkciu energie z obnoviteľných zdrojov, na zabezpečenie potrebnej úrovne sa bude musieť poobzerať aj za svoje hranice. Mnohí v EÚ hľadajú pomoc pri vyplnení tejto medzery v Afrike, kde je vysoký potenciál výroby energie z obnoviteľných zdrojov - najmä solárnej energie.

Napríklad Grécko plánuje dovážať elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov z Egypta prostredníctvom podmorského kábla, ktorý je už vo výstavbe.

Podmorský kábel, ktorého rozpočet je 3,5 miliardy eur, bude podľa skupiny Copelouzos Group, ktorá projekt vyvíja, schopný prenášať 3 000 megawattov energie z Egypta do Grécka, čím sa ročne nahradí 4,5 miliardy kubických metrov fosílneho plynu.

Maroko je ďalším zrejmým kandidátom na káblové prepojenie s Európou, keďže sa tam rozvíja sektor obnoviteľných zdrojov energie, uviedol eurokomisár.

V prípade vzdialenejších krajín poukázal na úlohu, ktorú môže zohrávať vodík pri dodávaní obnoviteľnej energie do Európy. Vodík sa môže vyrábať pomocou ekologickej elektrickej energie a potom prepravovať tam, kde je energia potrebná.

„Európska únia bude potrebovať viac zeleného vodíka, ako dokážeme sami vyrobiť, preto hľadáme krajiny, kde sa dá vyrábať," informoval Timmermans.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Egypt plánuje jednu z najväčších veterných fariem. Elektrinu by mohla dodávať aj do Európy