Smrtiaci africký mor ošípaných (AMO) sa šíri ďalej do západnej Európy, ktorá je najväčším svetovým producentom bravčového mäsa, čo môže mať za následok ďalšie exportné obmedzenia, informuje agentúra Bloomberg.

Vírus už je aj v Taliansku

Veľký vývozca bravčového, akým je Nemecko, bojuje s AMO už viac ako rok, na čo veľkí importéri ako Čína reagovali zákazom dovozu tamojšieho bravčového. Mor sa však nezastavil v Nemecku a minulý týždeň jeho výskyt hlásili aj zo severu Talianska, kde vírus spôsobujúci toto ochorenie zistili u jedného exemplára svine divej. Vírus sa tak nebezpečne priblížil ku krajinám ako Francúzsko a Španielsko, ktoré patria k ďalším významným exportérom bravčoviny. 

Európska únia už v súčasnosti zápasí s prebytkom bravčového mäsa, v dôsledku čoho jeho ceny klesli na niekoľkoročné minimum. Akékoľvek ďalšie obmedzenia exportu tohto druhu mäsa by ešte viac mohli ohroziť zisky farmárov v čase, keď chovatelia čelia rastúcim cenám jadrových krmív.

„Africký mor ošípaných nie je len problémom Nemecka, Poľska či Talianska, je to celoeurópsky problém," Miguel Ángel Higuera, riaditeľ španielskeho zväzu chovateľov ošípaných Anprogapor s tým, že choroba nepozná hranice.

Francúzi uzavreli s Čínou výhodnú dohodu

Ešte väčší problém nastane, keď sa infekcia rozšíri do okolitých krajín. Francúzsko sa proti šíreniu vírusu začalo brániť napríklad stavaním ochranných ohrád na hraniciach po tom, čo sa AMO pred niekoľkými rokmi objavil v susednom Belgicku.

Paríž tiež uzavrel dohodu s Pekingom, že Francúzsko bude pokračovať vo vývoze bravčového do Číny z oblastí, kde sa AMO nevyskytuje, a to aj v prípade, že by toto ochorenie zasiahlo niektorú zo susedných oblastí.

Iné krajiny však takúto dohodu v rukách nemajú. Zastavenie šírenia vírusu do zvyšku západnej Európy môže skomplikovať aj veľká populácia svine divej na území Talianska.

Smrteľný vírus: Pre človeka neškodný, pre prasiatka fatálny.
Neprehliadnite

Slovenské ošípané možno vyhynú ako dinosaury. Nezabije ich meteorit, ale konkurencia a dotácie