Kým nemecký bundeswehr zbiera pochvaly za letecký most, ktorým prepravil z Kábulu tisíce ľudí, a odvážne ženy v Afganistane demonštrujú za svoje práva, ich krajan v Nemecku spôsobil inú drámu.

Dve osoby zranil v sobotu v berlínskej štvrti Wilmersdorf 29-ročný Afganec, ktorého následne zadržali. Informoval o tom v nedeľu úrad generálneho prokuratúra v spolkovej krajine Berlín, z vyhlásenia ktorého citovala spravodajská stanica France 24.

Berlínska polícia dodala, že obe obete utrpeli vážne bodné zranenia. K útoku došlo v sobotu okolo 13.30 h v miestnom parku. Zadržaný podľa vyjadrenia polície pristúpil k 58-ročnej žene, ktorá tam vykonávala záhradnícke práce. Následne na ňu zaútočil údajne preto, lebo podľa jeho presvedčenia by ženy nemali vykonávať takúto prácu.

Niekoľkokrát ju bodol do krku a spôsobil jej vážne zranenia. Nie je jasné, či útočil nožom alebo iným ostrým predmetom.

KK41 Kábul - Bojovníci islamistického hnutia Taliban hliadkujú pred Medzinárodným letiskom Hámida Karzaja 16. augusta 2021 v Kábule.  Militantné hnutie Taliban po rýchlej ofenzíve z posledných dní v nedeľu bez boja obsadilo kľúčové mesto Džalalabad a vstúpilo do metropoly Kábul, kde jeho bojovníci obsadili aj prezidentský palác. Afganský prezident Ašraf Ghaní z krajiny utiekol. Letecké spoločnosti United Airlines, British Airways a Virgin Atlantic v tejto súvislosti presmerovali svoje lety tak,
Neprehliadnite

Taliban sa zaviazal rešpektovať práva žien. V medziach noriem islamského práva, upresnil

Snažil sa jej pomôcť

Napadnutie si podľa vyjadrenia polície všimol 66-ročný okoloidúci muž, ktorý žene pribehol na pomoc. Afganec však zaútočil aj na neho a spôsobil mu taktiež vážne zranenia. Obete po incidente hospitalizovali.

Polícia útok vyšetruje a preveruje, či mal „islamistický motív“. Je tu však aj podozrenie, že zadržaný muž trpí psychickými problémami. Podľa úradov žije v Nemecku od roku 2016.

Afganská žena
Neprehliadnite

Koniec žien-podnikateliek v Afganistane? Vlastnili tam až 57-tisíc firiem, teraz ich rušia

Bundeswehr evakuoval tisíce

Nemecká spolková armáda po prevzatí moci hnutím Taliban letecky evakuovala z afganskej metropoly Kábul tisícky ľudí. Bundeswehr začal s leteckými evakuáciami 16. augusta a dovedna do Nemecka za 11 dní evakuoval 4 587 ľudí, vyplýva z údajov nemeckého ministerstva vnútra. Bolo medzi nimi 3 849 Afgancov a 403 nemeckých občanov.

V piatok protestovala za rovnaké práva pre ženy neďaleko prezidentského paláca v Kábule skupina asi 20 afganských žien. Taliban im protest povolil, jeho príslušníci však od nich odháňali okoloidúcich.

Demonštrantky požadovali prístup žien k vzdelaniu, právo vrátiť sa do zamestnania a podieľať sa na spravovaní krajiny. Na jednom z ich transparentov bolo napísané „sloboda je naše motto. Sme naň hrdé“.

Zuzana Čaputová
Neprehliadnite

Čaputová a islandská premiérka Jakobsdóttirová iniciovali výzvu na podporu práv Afganiek

Ľudia vystupujú vo Frankfurte z lietadla, ktoré ich priviezlo z Taškentu, kam ich predtým evakuovali z Afganistanu. Na palube bolo asi 130 ľudí, do Nemecka prileteli 18. augusta.
Zdroj: TASR
Ľudia vystupujú vo Frankfurte z lietadla, ktoré ich priviezlo z Taškentu, kam ich predtým evakuovali z Afganistanu. Na palube bolo asi 130 ľudí, do Nemecka prileteli 18. augusta.