Francúzsko-holandská letecká spoločnosť Air France-KLM oznámila za 2. kvartál stratu viac než 2,6 miliardy eur. Firma podobne ako ďalšie aerolínie doplatila na pandémiu nového koronavírusu, ktorá prakticky zastavila leteckú dopravu.

Air France-KLM informovala, že za obdobie apríl až jún zaznamenala stratu 2,61 miliardy eur, zatiaľ čo v rovnakom období predchádzajúceho roka vykázala zisk 97 miliónov eur. Zároveň oznámila prevádzkovú stratu na úrovni 1,55 miliardy eur. Aj v tomto prípade zaznamenala vlani zisk. Spoločnosť prepravila v 2. kvartáli 1,22 milióna cestujúcich. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavuje pokles o 95,6 percenta. Výsledkom bol prepad tržieb o 83,2 percenta na 1,18 miliardy eur.

V apríli a máji klesli aktivity Air France-KLM takmer na nulu. V júni sa lety začali postupne obnovovať a v súčasnosti aerolínie pokračujú „v opatrnom zvyšovaní prepravnej kapacity". Spoločnosť však zároveň uviedla, že z dlhodobého hľadiska je vývoj dopytu stále veľmi neistý, pretože zákazníci sa zameriavajú najmä na najbližšie obdobie.

francúzska banka BNP Paribas sídlo
Neprehliadnite

Zisk BNP Paribas v druhom štvrťroku klesol, pre brexit vytvorí 400 miest v EÚ

Medzitým spoločnosť KLM, holandská súčasť skupiny Air France-KLM, informovala, že z terajších zhruba 33 000 pracovných miest bude do konca budúceho roka zrušených 4500 až 5000 pozícií. Približne 3500 miest by sa malo znížiť prostredníctvom dobrovoľného odchodu a neobnovenia dočasných pracovných zmlúv. V prípade zostávajúcich zhruba 1500 pracovných miest bude potrebné nájsť „alternatívne riešenia," pričom 500 pozícií sa týka pozemného personálu, 300 pozícií palubného personálu, ďalších 300 miest pilotov a zhruba 400 pozícií by sa malo zrušiť v divíziách KLM a na rôznych pozíciách v rámci skupiny Air France-KLM.