Ako povedala, každý z nás sa v živote stretol s nespravodlivosťou alebo aroganciou moci. Z. Čaputová si myslí, že to tak nemusí byť a zmena je možná. Preto sa rozhodla kandidovať na post prezidentky Slovenskej republiky.

Pripomenula, že roky sa venovala fungovaniu verejnej moci analyticky aj legislatívne. Spravodlivosť na Slovensku je podľa nej poskytovaná selektívne a neskoro a máme veľký problém s vymožiteľnosťou práva.

Pripomenula kauzy ako pezinská skládka a zrušenie Mečiarových amnestií, na ktorých riešení ako advokátka spolupracovala s Via Iuris. Tieto skúsenosti ju priviedli k rozhodnutiu kandidovať a dokázať, že zmena je možná. Okrem právneho štátu je jej témou aj ochrana životného prostredia, „zabudnuté skupiny obyvateľov“, pričom tým myslí seniorov.

Progresívne Slovensko spúšťa zber podpisov pod jej kandidatúru tento týždeň. Z. Čaputová si veľmi váži výkon Andreja Kisku vo funkcii prezidenta, ak by ju podporil, bude to pre ňu veľká česť. Ak by nechcela kandidovať a stať sa prezidentkou SR, nespravila by to. Tvrdí, že to nebolo ľahké rozhodnutie a očakáva, že kampaň nebude ľahká.

Vyvrátila, že by jej kandidatúra bola účelová, iba na zviditeľnenie Progresívneho Slovenska. Myslí si, že doba je zrelá aj na ženu prezidentku. Čisto mužské zastúpenie v najvyšších pozíciách verejnej moci je vhodné kompenzovať „ženským prvkom“ a „ženy majú svoje miesto vo verejnej politike“.

Zuzana Čaputová (1973, Bratislava) vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V súčasnosti je podpredsedníčkou Progresívneho Slovenska. Advokátka sa verejne známou stala dlhodobou prácou v neziskovom sektore, najmä v občianskom združení Via Iuris, kde sa venovala témam spojeným s právami občanov a právnym štátom.

Viac ako 14 rokov spolupracovala na občianskej iniciatíve, ktorá usilovala o uzavretie skládky odpadov v Pezinku, za čo dostala aj Goldmanovu environmentálnu cenu, ktorá sa prirovnáva k Nobelovej cene v oblasti ochrany životného prostredia.