Bratislavskí advokáti Alexander Filo a Martin Ribár sú od štvrtka obvinení (10. 6.) v jednej trestnej veci. Obvinení sú zo založenia, zosnovania, podpory zločineckej skupiny, vydierania a krivej výpovede a prísahy.

Zrejme podajú aj návrh na väzbu

TASR to potvrdili ich obhajcovia Matej Marhavý a Peter Erdős. Prípad dozoruje Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Obhajcovia podali voči uzneseniu o vznesení obvinenia sťažnosti.

Príchod advokátov na policajné prezídium. Na fotke je Daniel Lipšic.
Neprehliadnite

Lipšic o Ribárovi uviedol viaceré nepravdivé a zavádzajúce informácie, tvrdí IAPŠ

,,Včera som sa oboznámil so vznesením obvinenia a sú to presne tie isté skutkové podstaty ako v jeho pôvodnom trestnom konaní. Čiže založenie, zosnovanie, podpora zločineckej skupiny, vydieranie a krivá výpoveď. Čiže rovnaké skutkové podstaty, ale sú to iné skutky,“ uviedol pre TASR Ribárov obhajca Marhavý.

Z jeho pohľadu ako obhajcu je zrejmé, že vôbec nie je daný dôvod na väzobné stíhanie. ,,Nakoľko tie dôvody sa určitým spôsobom prelínajú s tými, o ktorých rozhodoval už ústavný súd (ÚS). Neviem, ako to vyhodnotí vyšetrovateľ a pochopil som to z náznakov, že podnet na väzbu dajú. Takže uvidíme, ako to vyhodnotí vyšetrovateľ a ako rozhodne súd,“ dodal Marhavý.

Skutok z roku 2007

„U advokáta Alexandra Fila je to rovnaké uznesenie ako u Martina Ribára. Čo sa týka môjho klienta, tak ten je stíhaný za zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Druhý skutok je ako návodca na zločin krivej výpovede a krivej prísahy,“ povedal pre TASR Filov obhajca Erdős. Je pre neho nepochopiteľné, z akých dôvodov bol zadržaný jeho klient, pretože to je skutok z roku 2007.

Ústavný súd SR v Košiciach
Neprehliadnite

Procházka: Ak sa držiteľom moci zdá byť Ústavný súd otravný, potom dobre plní svoje povinnosti

,,Ak hovoríme o tom, že po štrnástich rokoch niečo vyšetrujeme a aký je tu dôvod zadržania? Mohol by pokračovať v trestnej činnosti, prípadne by mohol ovplyvňovať svedkov? Keď svedkovia, ktorí majú byť svedkovia k tejto udalosti, boli vypočutí,“ povedal obhajca.

,,Je dôležité povedať, že môj klient vykonával len svoju prácu advokáta. A už aj ÚS SR vo veci Martina Ribára povedal, že veľmi prísne musíme pozerať a posudzovať prípadné trestné stíhanie advokátov. Lebo v takom prípade môže dochádzať do zásahov princípov právneho štátu, ak sa takýmto spôsobom kriminalizujú advokáti za to, že poskytovali právne služby," zdôraznil Erdős.

"Vzhľadom na opätovné zadržanie advokáta M. R. po zásadnom rozhodnutí ÚS SR, a aj prihliadajúc na aktuálnu situáciu v bezpečnostných zložkách, budeme vec starostlivo sledovať," zareagovala pre TASR hovorkyňa Slovenskej advokátskej komory (SAK) Alexandra Donevová.

Incident v nočnom podniku

Obvinenie sa má týkať incidentu v bratislavskom nočnom podniku Casey klub. Ten patril skupine takáčovcov. Ribár bol donedávna väzobne stíhaný, keď bol v októbri 2019 zadržaný v rámci akcie Apač zameranej voči tejto zločineckej skupine.

Na strane druhej Filo však mal blízko k ich antagonistickej bratislavskej skupine piťovci. Zastupoval obžalovaných v rámci procesu s piťovcami a aj niektorých obžalovaných počas procesu v kauze vraždy študenta Daniela Tupého.

ÚS SR v máji nariadil Najvyššiemu súdu (NS) SR, aby Ribára bezodkladne prepustili z väzby na slobodu. Zdôvodnil to porušením jeho základného práva na osobnú slobodu a práva na slobodu a bezpečnosť. NS SR mu mal zaplatiť aj trovy konania vo výške 687,70 eura.