Poľský premiér Mateusz Morawiecki v sobotu pri prezentácii programu obnovy po pandémii covidu-19 sľúbil, že všetci Poliaci budú žiť ako stredná trieda. Vládnuci národní konzervatívci plánujú znižovať dane pre väčšinu ľudí, vyššie výdavky na zdravotníctvo alebo štedrejšiu podporu mladých rodín.

Je to program na vytvorenie strednej triedy pre všetkých, nielen pre obmedzený počet ľudí," povedal premiér M. Morawiecki, keď predstavoval plán. Vláda chce zvýšiť hranicu, do ktorej sa príjmy nezdaňujú, oslobodiť osoby poberajúce minimálnu mzdu alebo nižšie dôchodky od platenia dane a zdvihnúť limit pre zaradenie do vyššej daňovej triedy.

Na financovanie zdravotníctva má ísť do roku 2023 šesť percent HDP, do roku 2027 to má byť sedem percent. Agentúra Reuters upozorňuje, že aktuálne porovnateľné čísla kabinet nezverejnil. Kritici varujú, že za rastúce výdavky ľudia s vyššími príjmami zaplatia väčšimi odvodmi na zdravotné poistenie.

PKO BP
Neprehliadnite

Šéf najväčšej poľskej banky PKO BP nečakane odstúpil, akcie prudko klesli

Strana Právo a spravodlivosť (PiS) s menšími partnermi vládne v Poľsku od roku 2015. Podporu si zaistila sľubom zvýšenia podpory pre rodiny s deťmi alebo dôchodcov a dôrazom na obranu konzervatívnych hodnôt. M. Morawiecki v sobotu uviedol, že rodičia dostanú po narodení druhého a každého ďalšieho dieťaťa príspevok vo výške 12-tisíc zlotých (cca 2 650 eur). Už teraz rodičia majú právo na dávku vo výške 500 zlotých (110 eur) mesačne na každé dieťa a na jednorazový príspevok 300 zlotých na nákup školských potrieb.

Reuters pripomína, že podľa posledných prieskumov sa PiS stále teší najsilnejšej podpore zo všetkých politických strán, aj keď už nie je taká vysoká ako pri ostatných parlamentných voľbách v roku 2019. Priaznivcov PiS ubudlo počas pandémie covidu-19, ktorá odhalila dlhoročné podfinancovanie poľského zdravotníctva. Avšak od apríla nových prípadov nákazy výrazne ubúda a vláda protikoronavírusové reštrikcie uvoľňuje, v sobotu sa napríklad otvorili terasy reštaurácií a skončilo povinné nosenie rúšok vonku.

Poľsko Covid
Neprehliadnite

V Poľsku sa otvorili terasy reštaurácií, ľudia na ne čakali už pred polnocou

Vládu v poslednom čase rozdelil spor o schvaľovanie únijného fondu obnovy, ktorý v parlamente odmietla podporiť malá koaličná strana Solidárne Poľsko ministra spravodlivosti Zbigniewa Ziobra. S peniazmi z EÚ poľský vládny kabinet počíta pri napĺňaní svojho volebného programu.

Je to plán obnovy, ale je určený na znovuzískanie ich voličov,“ zhodnotila nový program Práva a spravodlivosti Anna Materská-Sosnowska, politologička z Varšavskej univerzity. Vláda sa podľa nej snaži zakryť následky pandémie, ktorá „bola v Poľsku strašná“. „Môžeme ísť do obchodov, do kaviarní, slnko svieti, peniaze sa len posypú a zabudneme, čo sa dialo včera,“ uviedla politologička.