Až 80 percentám Slovákov pandémia ochorenia ovplyvnila spôsob, akým bežne trávia leto. Vyplýva to z prieskumu, ktorý iniciovala prieskumná spoločnosť MNFORCE, agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom Slovenskej akadémie vied (SAV) a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV. 

Na otázku, do akej miery epidémia nového koronavírusu ovplyvnila spôsob, akým trávia leto, odpovedalo 27,6 percenta opýtaných, že výrazne a ďalších 52,6 percenta tvrdí, že koronavírus ovplyvnil ich leto čiastočne. V prípade 19,8 percenta opýtaných nemal koronavírus žiaden vplyv na spôsob, ako strávili letné mesiace. 

V okolí Liptovskej osady je veľa turistických trás.
Neprehliadnite

Cestovný ruch na Liptove je zničený pandémiou koronavírusu

Z odpovedí tiež vyplýva, že koronakríza prekazila plány respondentov najmä pri cestách do zahraničia. Až 83 percent spomedzi opýtaných ju pre koronavírus zrušilo. Naopak, len osem percent opýtaných ju zrealizovalo. Naopak, dovolenku plánovanú na Slovensku zrušilo iba 36 percent respondentov, celkovo 38 percent opýtaných ju absolvovalo napriek epidémii.

Plánované významné rodinné udalosti zrušilo len 37 percent opýtaných, zatiaľ čo 44 percent ich naopak aj napriek koronakríze uskutočnilo. Napriek tomu, že ľudia počas leta rušili viaceré zamýšľané aktivity, až 51 percent opýtaných bolo so svojim letom spokojných. Naopak, vyslovene nespokojných s prázdninovými mesiacmi bolo len 14 percent opýtaných.

JB 17 Hollywood - Dievčatá kráčajú po promenáde na pláž Hollywood Beach, v Hollywoode na Floride 2. júla 2020 počas pandémie koronavírusu. Spojené štáty zaznamenali vo štvrtok približne 50.700 nových prípadov infekcie novým typom koronavírusu. Vysoký nárast zaznamenali práve na Floride. V Spojených štátov v súvislosti s chorobou COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, zomrelo viac ako 128.000 ľudí. FOTO TASR/AP

Girls walk along the Hollywood Beach Broadwalk on their way to the beach d
Neprehliadnite

Turizmus prišiel pre blokády spojené s pandémiou za päť mesiacov o 320 miliárd dolárov

,,V lete ľudia zrušili veľkú väčšinu plánovaných dovoleniek v zahraničí a vo väčšine prípadov nenavštívili ani letné festivaly a iné kultúrne podujatia, ktoré navštíviť plánovali. Ukazuje to, že ani v čase, keď počet pozitívne testovaných nebol veľký, nebrala hrozbu epidémie koronavírusu slovenská verejnosť na ľahkú váhu," hovorí Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu SAV.