Môže sa hlasovať znovu?

Asociácia zábavy a hier (AZAH) tvrdí, že poslanci nemôžu o zákaze hlasovať opätovne. „Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o hazarde je špeciálne a podlieha zákonu o hazardných hrách, a teda návrh VZN nemá byť účelovo predkladaný dovtedy, kým sa nedosiahne jeho schválenie,“ hovorí Dominika Lukáčová z asociácie s tým, že je potrebná nová petícia, ak by chcela Bratislava predkladať ďalšie VZN na zákaz hazardu.

Noémi Polák z právnickej kancelárie Ružička Csekes však hovorí, že právne predpisy opätovné hlasovanie o tom istom návrhu všeobecne záväzného nariadenia nijako neobmedzujú ani nevylučujú. „V prípade normotvorby neplatí „prekážka právoplatne rozhodnutej veci“, tak ako je to v súdnictve. Preto poslanci môžu opätovne rokovať a hlasovať o všeobecne záväznom nariadení o zákaze hazardných hier,“ vysvetľuje N. Polák.

Čo možno zakázať?

Bratislavskí poslanci, ktorí nehlasovali za absolútny zákaz hazardu, navrhujú, aby sa namiesto plošnej stopky ponechali herne a kasína v hoteloch a nákupných centrách. Kým starý zákon umožňoval regulovať hazard podľa druhu prevádzky, novela dala možnosť zakázať prevádzky len podľa ich umiestnenia - či sídlia v hoteloch, moteloch a penziónoch, obchodných centrách, nebytových priestoroch alebo kultúrnych domoch.

Nemožno tak ponechať len kasína v hoteloch alebo len herne vo veľkých nákupných centrách. Ak raz poslanci schvália zachovanie herní v hoteloch, platiť to bude aj pre motely a penzióny na území hlavného mesta. Rovnako sporné je aj obmedzenie len na nákupné centrá, keďže do tejto kategórie podľa iniciatívy Zastavme hazard patrí ďalších 549 budov pre obchod a služby. Aktivisti sa preto obávajú, že sa herne začnú sťahovať do týchto povolených budov.

AZAH však tvrdí, že v prípade čiastočného obmedzenia k žiadnemu rozširovaniu herní nedôjde. Firmy prevádzkujúce herne sa totiž pred dvoma rokmi zaviazali k tomu, že z celého Slovenska odoberú veľký počet prístrojov. Prijali zároveň celoslovenské memorandum, v ktorom sa zaviazali nezvyšovať počty prevádzok, nepropagovať ich reklamou, a toto memorandum odvtedy opätovne podpisujú každý rok.

Ak by sa hlavné mesto rozhodlo ponechať iba prevádzky v hoteloch, moteloch, penziónoch a obchodných centrách, ostalo by ich aj po zrušení automatov v krčmách asi 80.

Koľko prevádzok už určite zmizne?

8 kľúčových otázok a odpovedí k hazardu v Bratislave

Zdroj: SITA / AP

Vlaňajšia novela zákona o hazardných hrách zrušila možnosť prevádzkovať výherné prístroje v krčmách, kaviarňach a reštauráciách, kde mohli byť maximálne dva automaty. Odhad Bratislavy, ktorá vydáva licencie na výherné prístroje, je, že dokopy bolo vlani v hlavnom meste 305 zariadení, z toho 164 je herní, vrátane kasín, a zvyšných 141 sú prevádzky s maximálne dvoma zariadeniami. A práve tie od januára budúceho roka budú musieť zmiznúť. Zákon zároveň zvýšil minimálny počet výherných prístrojov v herniach z päť na dvanásť, čo povedie k zatvoreniu menších prevádzok.

Koľko Bratislava získava z hazardu do rozpočtu?

Prínos herní do rozpočtu hlavného mesta nie je malý. Z kasín a videoherní pritiekli tri milióny eur. Dohromady sú predpokladané príjmy z hazardu a hier za vlaňajšok viac ako 5,8 milióna eur.