J. Filc sa pritom do manažovania slovenského hokeja vrátil k záveru vlaňajška po päťročnej odmlke. Nové vedenie Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) mu zverilo prípravu reštartu výchovy mladých hokejistov, aby sa v budúcnosti mohlo Slovensko opäť zaradiť medzi päť-šesť najsilnejších hokejových krajín sveta, ako to bolo na prelome milénia.

7 nosných rád od Jána Filca:

1. individuálnejší prístup k mladým hráčom

2. budovanie kreativity jednotlivcov aj na úkor tímových prehier

3. tréneri, ktorí sa zaujímajú aj o školské výsledky zverencov

4. rozšírenie stredných športových škôl aj na odborné školy, nielen na gymnáziá

5. tréningy mládeže počas vyučovania či hneď po ňom, a nie po večeroch a skoro ráno

6. omladenie extraligových mužstiev vlastnými odchovancami na úkor redukcie nákupu legionárov

7. výstavba nových hál vedľa škôl

Ako idete meniť výchovu mladých hokejistov?

Pripravujeme metodiku, podľa ktorej medzi chlapcami, ktorí chcú hrať hokej, ľahšie vyhľadáme individuality, z ktorých budeme môcť vychovávať hráčov najvyššej medzinárodnej úrovne. Vyhľadávať ich budeme nielen podľa ich telesných predispozícií a technicko-taktických zručností, ale aj na základe ich osobnostných predpokladov. Trénerom tiež stanovíme, ako majú pracovať s individualitami, aby ich posúvali dopredu. Tak ako Škandinávia či Severná Amerika musíme začať vychádzať z toho, že družstvo je len také silné, akí silní sú jeho jednotlivci. My Slováci, a to nielen v hokeji, musíme najskôr začať vychovávať top hráčov, lebo až z nich sa potom dá budovať vysoko výkonný tím.

Na všetkom pracujeme nie iba s ohľadom na to, ako sa hrá hokej dnes, ale ako sa bude hrať rýchlejšie, lepšie i agresívnejšie o zhruba ďalších desať rokov. Do výchovy a práce trénerov ideme vniesť systematickosť. A jasné ciele, ktorými nie sú víťazstvá detských tímov za každú cenu, ale z detí chceme vychovať hokejistov pre budúcu medzinárodnú úroveň. Víťazstvá síce tešia všetkých od detí cez rodičov až po trénerov, ale musia byť výsledkom vysokej kvality jednotlivých detí.

Prijmú to všetko mládežnícki tréneri?

Musia. Lebo dnes máme na zopár výnimiek iba priemerných hráčov a chýba nám oveľa viac top individualít. Aj preto, že do našej práce s mládežou sa pomaly vkradla až anarchia. Každý skúša niečo svoje bez toho, aby mal preverenú účinnosť. A navyše u nás tréneri mládeže podliehajú aj neželaným tlakom niektorých príliš ambicióznych rodičov i agentov mladých hráčov. Aj preto nezaostávame za vyspelým svetom iba v tom, že tu máme málo štadiónov a na hokej chodí malo detí, ale zaostali sme aj v kvalite výchovy. Príčinou toho všetkého nie sú len limitované finančné možnosti našej krajiny či iný životný štýl našich detí, ale aj korupcia, protekcionizmus a neodborné zásahy.

Treba si priznať, že dnes sme herne na úrovni krajín, ktoré sa na nás v hokeji nie až tak dávno pozerali iba z úctyhodnej vzdialenosti. Ak sa chceme vrátiť medzi špičku, potrebujeme začať systematickejšie pracovať od najmenších detí. Vyhľadávanie individualít je u nás o to podstatnejšie, že sme malý národ. Na Slovensku sa top hráči neobjavia iba tak. Musíme ich hľadať a zdokonaľovať. A opäť to neplatí len pre hokej, ale pre celú našu spoločnosť.

Jedna vec je preškolenie trénerov, na ktorých má SZĽH priamy dosah. Ako však chcete zmeniť rodičov, ktorí zasahujú do práce trénerov?

Aj samotní rodičia potrebujú viac informácií. Tréner im musí viac vysvetľovať, čo je pre ich syna lepšie, aj keď im sa to najskôr nezdá. Tréner a rodič musia viac komunikovať.

Tréneri potrebujú múdrych hráčov

Tento projekt musí zrejme okrem vypracovania nových pravidiel pre tunajších mládežníckych trénerov rátať aj s úzkou spoluprácou so školami.

Ak sa má náš hokej posunúť dopredu, je nutná aj spolupráca s ministerstvom školstva. Nevyhnutne musíme skvalitniť prácu športových hokejových tried, lebo každoročne odtiaľ zaznamenávame veľký odlev mladých hokejistov.

Budú na Slovensku vznikať vo väčšom množstve školy zamerané okrem bežnej výučby aj na hokej?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa